Slamnata kritina nekoč in danes

Sašo Žepuhar (2016) Slamnata kritina nekoč in danes. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (2386Kb)

    Povzetek

    Slama in trsje sta bila tisočletja najbolj razširjena materiala za strešne kritine. S prihodom industrije, mobilnosti in zatonom poljedelske dejavnosti v 19. stoletju so začele slamnate strehe izginjati. Medtem ko spet postajajo vse bolj priljubljene v razvitih državah severne Evrope, so se tudi pri nas začeli pojavljati prvi zahtevnejši objekti kriti s slamo. V diplomski nalogi je opisana zgodovina in postopek kritja s slamo vse od vzgoje primernih žit do vzdrževanja slamnate kritine. Obravnavani so štirje kriteriji trajnostne gradnje: ekonomski, okoljski, socialni in zdravstveni. Predstavljeni so trije možni tipi konstrukcijskih sklopov s slamnato kritino: tradicionalna odprta hladna konstrukcija, prezračevana hladna streha in topla streha. Različni tipi so različno občutljivi na kondenzacijo ali požar, zato so predstavljene ustrezne rešitve problemov. Za konkretne primere konstrukcijskih sklopov je opravljena analiza toplotne prehodnosti, difuzije vodne pare, toplotne stabilnosti in površinske temperature. Izvedena je primerjava debeline, teže in cene konstrukcijskih sklopov za različne postavitve toplotne izolacije in požarne zaščite.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: Slamnata kritina, trajnostna gradnja, konstrukcijski sklopi, toplotna prehodnost, toplotna stabilnost, difuzija vodne pare, požarna zaščita, stroški
    Število strani: 57
    Obseg in dodatki: 57 str., 12 pregl., 3 graf., 26 sl.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    doc. dr. Roman Kunič563Mentor
    asist. Luka Pajek854Somentor
    Datum in ura zagovora: 08 september 2016
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7668065)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Katedra za stavbe in konstrukcijske elemente (KSKE)
    ID vnosa: 5733
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5733

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...