Analiza možnosti ravnanja z viški zemeljskega materiala na območju slovenske Istre

Zoran Gajski (2016) Analiza možnosti ravnanja z viški zemeljskega materiala na območju slovenske Istre. Magistrsko delo.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (6Mb)
    [img] Arhiv (ZIP)
    Prenos (17Mb)

      Povzetek

      Magistrsko delo obravnava problematiko ravnanja z viški zemeljskega materiala na območju slovenske Istre. Povod za obravnavano tematiko je bil primer načrtovanja hitre ceste Koper – Dragonja, v okviru katerega je bila izdelana študija ravnanja z zemeljskim izkopom. V sklopu študije se je kot glavna ovira pri opredelitvi ustreznih lokacij deponij viškov zemeljskega materiala izkazalo poseganje na vodna in priobalna zemljišča ter erozijska in plazljiva območja, ki jih ureja Zakon o vodah (ZV-1, 2002). Na večini potencialnih lokacij deponij zemeljskega materiala so opredeljena vodna zemljišča, večinoma hudourniškega značaja. V nalogi smo se tako ukvarjali s problematiko urejanja deponij zemeljskega materiala na vodnih in priobalnih zemljiščih ter erozijskih in plazljivih območjih. Uvodoma smo predstavili problematiko ravnanja z viški zemeljskega materiala na območju slovenske Istre, analizirali pobočne procese v slovenski Istri, analizirali zakonodajne zahteve urejanja deponij zemeljskega materiala, izvedli in analizirali intervjuje z izbranimi predstavniki strokovne javnosti iz različnih področij dela, analizirali in medsebojno primerjali tri sorodne posege urejanja deponij zemeljskega materiala ter v štirih variantah izvedli prostorsko in tehnično analizo vzorčnega primera deponije zemeljskega materiala na območju slovenske Istre. S pomočjo zastavljenih hipotez in testiranja le-teh smo pokazali, da bi moralo umeščanje deponij zemeljskega materiala na območju vodnih in priobalnih zemljišč ter erozijskih in plazljivih območjih temeljiti na analitičnem pristopu načrtovanja. V predpisih bi bilo treba določiti jasne postopke in potrebna dovoljenja, ki bi ob upoštevanju varstvenih režimov vendarle omogočali razmišljanje o alternativah urejanja deponij zemeljskega materiala na tovrstnih območjih.

      Vrsta dela: Visokošolsko delo (Magistrsko delo)
      Ključne besede: slovenska Istra, fliš, deponija zemeljskega materiala, vodna in priobalna zemljišča, erozijska in plazljiva območja
      Število strani: 98
      Obseg in dodatki: 98 str., 15 pregl., 55 sl., 8 pril.
      Jezik vsebine: slovenščina
      Mentor / Somentorji:
      Ime in priimekIDFunkcija
      doc. dr. Aleš Mlakar674Mentor
      doc. dr. Ana Petkovšek158Somentor
      Datum in ura zagovora: 15 junij 2016
      Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7513185)
      Ustanova: Univerza v Ljubljani
      Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
      Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Katedra za mehaniko tal z laboratorijem (KMTal)
      ID vnosa: 5556
      URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5556

      Akcije (potrebna je prijava)

      Pregled vnosa

      Prenosi dokumenta

      Še več statistike za to delo...