Uporaba posnetkov z brezpilotnega zračnega plovila za izdelavo digitalnega modela reliefa

Andrej Kerin (2014) Uporaba posnetkov z brezpilotnega zračnega plovila za izdelavo digitalnega modela reliefa. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (6Mb)

    Povzetek

    V diplomskem delu obravnavamo brezpilotna zračna plovila – letalnike ter njihovo uporabo pri zajemu podatkov za generiranje digitalnega modela reliefa. V nalogi predstavimo delovanje, sestavo in zgodovino razvoja letalnikov ter zakonodajno-pravne okvire njihove uporabe v evropskem zračnem prostoru. Predstavljena so Navodila varne vključitve daljinsko vodenih plovil v evropski zračni prostor, ki obravnavajo zračni prostor kot prostor za izvedbo nalog letalnikov, hkrati pa tudi kot medij tako za prenos podatkov preko širokopasovnih povezav kakor tudi za upravljanje plovil preko elektromagnetnih valov. V nalogi opišemo postopke ocenjevanja kakovosti prostorskih podatkov ter podrobno opišemo ocenitev kakovosti DMR na praktičnem primeru. Predstavimo metodologijo ocenjevanja po evropskih priporočilih, zapisanih v publikaciji EuroSDR št. 60 (Höhle, Potuckova, 2011). Kot primer uporabe letalnikov v geodetski praksi predstavimo metodo izdelave fotogrametričnega oblaka točk s fotogrametrično zajetimi podobami na krovu brezpilotnega štirikopterja, ki so jo v lastno razvitem sistemu implementirali v podjetju Modri planet. V nalogi z omenjeno metodo ocenimo zajet DMR po priporočilih EuroSDR. Predstavljeno je študijsko območje, ki je bilo za potrebe naloge zajeto z fotogrametričnim oblakom točk. V nalogi predstavimo različne načine filtriranja surovega oblaka točk, da dobimo reprezentativen oblak točk za izdelavo DMR. Predstavljeno je delo v programskih okoljih 3Dsurvey, Matlab, MeshLab, Ms Access, ArcGIS. Predstavimo proces ocenjevanja kakovosti na praktičnem primeru. Nalogo zaključimo s predstavitvijo rezultatov ocenitve kakovosti DMR, ki smo ga izdelali na praktičnem primeru.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: brezpilotna plovila, fotogrametrično aerosnemanje, EuroSDR, ocena kakovosti DMR, fotogrametrični oblak točk
    Število strani: 87
    Obseg in dodatki: 87 str., 12 pregl., 64 sl., 42 en., 9 pril.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    doc. dr. Mojca Kosmatin Fras221Mentor
    Marko MesaričSomentor
    Datum in ura zagovora: 23 oktober 2014
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=6840929)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za geodezijo > Katedra za kartografijo, fotogrametrijo in daljinsko zaznavanja (KKFDZ)
    ID vnosa: 4989
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/4989

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...