Umeščanje rekreacijskih poti v naravno okolje

Aljoša Žnidar (2016) Umeščanje rekreacijskih poti v naravno okolje. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (21Mb)

    Povzetek

    Diplomska naloga je usmerjena v preučevanje, spoznavanje in urejanje rekreacijskih poti v naravnem okolju. Za Slovenijo je značilno izredno pestro in razmeroma dobro ohranjeno naravno okolje, ki omogoča kakovostno preživljanje prostega časa izven urbanih središč. Predstavili smo pomen rekreacijskih poti v naravnem okolju ter njihov vpliv na zdravje in kvaliteto življenja, smernice za načrtovanje po načelih trajnostnega razvoja in načelo univerzalnosti, ki omogoča uporabo čim širšemu krogu predvidenih uporabnikov. Preučili smo strategije, ki se nanašajo na rekreacijo v naravnem okolju in z njo povezano infrastrukturo, zakonodajo ter druge pravne akte, ki urejajo področje rekreacije v naravnem okolju, predvsem na varovanih območjih narave. Na podlagi zakonodaje in primerov dobrih praks iz tujine smo pripravili nabor smernic, ki bi olajšale proces načrtovanja, gradnjo in vzdrževalna dela. Smernice zajemajo ukrepe za varstvo in ohranjanje narave, hkrati pa omogočajo uporabnikom pristen stik z naravnim okoljem. Po zgledu agencije za gozdove Združenih držav Amerike (US Forest Service) smo pripravili tipske načrte rekreacijskih poti in na podlagi teh izdelali tehnično dokumentacijo za ureditev odseka poti v pogorju Karavank. Ob upoštevanju predlaganih smernic bi se stanje rekreacijskih poti izboljšalo, dostopnost omogočila širšemu krogu uporabnikov, izboljšala uporabniška izkušnja.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: rekreacija, naravno okolje, rekreacijske poti, kontaktna površina, trajnostno načrtovanje, univerzalno načrtovanje, tipski načrti, gradnja, vzdrževanje
    Število strani: 91
    Obseg in dodatki: 91 str., 9 preg., 50 sl.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    prof. dr. Matjaž Četina16Mentor
    doc. dr. Peter Lipar66Mentor
    dr. Gregor Petkovšek184Somentor
    pred. dr. Aleš Golja32Somentor
    Datum in ura zagovora: 15 september 2016
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7787105)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Prometno tehniški inštitut (PTI)
    Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Katedra za mehaniko tekočin z laboratorijem (KMTek)
    ID vnosa: 1730
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/1730

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...