Analiza variant odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode v malih občinah na primeru Občine Škocjan

Janja Ravnikar (2016) Analiza variant odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode v malih občinah na primeru Občine Škocjan. Magistrsko delo.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (13Mb)
    [img]
    Predogled
    PDF
    Prenos (270Kb)

      Povzetek

      V svetu je decentralizacija obdelave komunalne odpadne vode v polnem razmahu, kot tudi njena ponovna uporaba z ločevanjem na samem viru. Na razpršenih podeželskih območjih izkazujejo decentralizirani sistemi v nasprotju s centraliziranimi znatno več koristi. Decentralizacija omogoča lažje ločevanje odpadne vode na viru in njeno ponovno uporabo, kar prinaša prebivalcem finančne koristi, lahko pa poveča tudi lokalno kmetijsko proizvodnjo. Vendar je vprašljivo, ali je primerno uporabljati vodo kot transportni medij fekalij na oddaljeno točko, kjer vodo in fekalije zopet ločimo. Suhi sanitarni sistemi, ki za obdelavo in transport človeških fekalij ne uporabljajo vode, predstavljajo nove nastajajoče tehnologije. V pričujočem delu je narejen pregled decentralizacije obdelave odpadne vode po svetu, kot tudi ločevanja na viru in ponovne uporabe obdelane odpadne vode. Predstavljen je pregled področne zakonodaje v Sloveniji. Predlagana je strategija za naselitveno razpršeno Slovenijo, ki za manjša poselitvena območja uporablja decentralizirani način, naravne sisteme čiščenja in vključuje v odločanje tudi lokalno prebivalstvo. Predlagan je nadzor nad delovanjem sistemov na ravni države ali regij. Predlagana je tudi vzpostavitev ponovne uporabe. Predstavljene so dosedanje aktivnosti glede odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode v občini Škocjan. Za to območje je v nalogi narejena analiza odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode z uporabo štirih modelov. Izbran je model, ki predlaga individualne rešitve za celo območje občine Škocjan, in sicer z uporabo rastlinskih čistilnih naprav, razen tam, kjer je kanalizacija že zgrajena. Pri slednji se predlaga izgradnja skupne rastlinske čistilne naprave.

      Vrsta dela: Visokošolsko delo (Magistrsko delo)
      Ključne besede: odvajanje in čiščenje komunalne odpadne vode, razpršena poselitev, čiščenje komunalne odpadne vode na podeželju, čiščenje komunalne odpadne vode v malih občinah, decentralizacija, ločevanje na viru, obdelava komunalne odpadne vode pri viru, ponovna uporaba, sodelovanje javnosti
      Število strani: 219
      Obseg in dodatki: 219 str., 63 pregl., 51 slik, 1 pril.
      Jezik vsebine: slovenščina
      Mentor / Somentorji:
      Ime in priimekIDFunkcija
      doc. dr. Primož Banovec232Mentor
      doc. dr. Darko Drev411Somentor
      Datum in ura zagovora: 28 september 2016
      Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7709025)
      Ustanova: Univerza v Ljubljani
      Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
      Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Inštitut za zdravstveno hidrotehniko (IZH)
      ID vnosa: 6150
      URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/6150

      Akcije (potrebna je prijava)

      Pregled vnosa

      Prenosi dokumenta

      Še več statistike za to delo...