Vpliv bonitete zemljišč na določanje kmetijske namenske rabe

Boštjan Klement (2016) Vpliv bonitete zemljišč na določanje kmetijske namenske rabe. Magistrsko delo.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (18Mb)

    Povzetek

    Naloga obravnava problematiko določitve kmetijske namenske rabe na osnovi pridelovalnega potenciala zemljišč, izraženega z boniteto zemljišča, ki je evidentirana v zemljiškem katastru. V teoretičnem delu smo predstavili zakonodajo s področja varstva kmetijskih zemljišč, prostorskega načrtovanja in področja zemljiškega katastra v Sloveniji, ki je ključna za razumevanje nastanka in uporabe bonitete zemljišč za določitev kmetijske namenske rabe prostora. Pri tem je poudarek na Zakonu o kmetijskih zemljiščih, ki izvira iz leta 1996, in njegovim spremembam, predvsem spremembi iz leta 2011, ki uvaja novo kategorizacijo kmetijskih zemljišč z dvema skupinama: trajno varovana kmetijska zemljišča (TVZK) in ostala kmetijska zemljišča (OKZ). V nalogi smo analitično obravnavali boniteto zemljišč v trinajstih občinah v pomurski statistični regiji z namenom ugotoviti, ali je boniteta kmetijskih zemljišč primeren kriterij za določitev območij TVKZ in OKZ. Tako smo po posameznih občinah določili povprečne vrednosti bonitet, razporedili kmetijska zemljišča v bonitetne razrede, analizirali boniteto kmetijskih zemljišč na območjih osuševanj in območjih trajnih nasadov ter v povezavi z naklonom terena. Določili smo tudi tri različice območij TVKZ in OKZ za vseh trinajst občin, da bi lahko primerjali območja TVKZ in OKZ z območji stare kategorizacije kmetijskih zemljišč, to je z območji najboljših kmetijskih zemljišč (K1) in drugih kmetijskih zemljišč (K2). Ugotovili smo, da je boniteta zemljišč primerna za določitev območij TVKZ in OKZ. Vendar se je izkazalo, da je ista mejna vrednost bonitete za določitev TVKZ neprimerna za vse občine v nalogi. Tako smo poleg bonitete kmetijskih zemljišč predlagali še dva kriterija za določitev TVKZ: območja delujočih namakalnih sistemov in intenzivnih sadovnjakov. V nalogi smo ugotovili, da so območja TVKZ in OKZ precej bolj razpršena kot območja K1 in K2, zato je treba za določitev območij TVKZ in OKZ nujno upoštevati dodatne kriterije, kot so: območja vinogradov, osuševanj in komasacije ter upoštevati naklon terena, da se zagotovi večjo homogenost in zaokroženost območij TVKZ in OKZ.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Magistrsko delo)
    Ključne besede: kmetijska zemljišča, upravljanje zemljišč, boniteta, kmetijska namenska raba, trajno varovana kmetijska zemljišča, Prekmurje, Slovenija
    Število strani: 136
    Obseg in dodatki: 136 str., 41 pregl., 68 sl., 16 graf., 3 en.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    izr. prof. dr. Anka Lisec257Mentor
    doc. dr. Alma Zavodnik Lamovšek145Somentor
    Datum in ura zagovora: 21 september 2016
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7625569)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za geodezijo > Katedra za geoinformatiko in katastre nepremičnin (KGKN)
    Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za geodezijo > Katedra za prostorsko planiranje (KPP)
    ID vnosa: 5971
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5971

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...