Vpliv vzdolžnega padca na tokovne razmere v ribji stezi

Andraž Oven (2016) Vpliv vzdolžnega padca na tokovne razmere v ribji stezi. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (7Mb)

    Povzetek

    V diplomski nalogi je opisan primer matematičnega modeliranja turbulentnega toka v ribji stezi s programom PCFLOW2D. V zadnjem času se v Sloveniji posveča vedno večja pozornost raziskavam za izboljšanje vzdolžne povezljivosti vodotokov za doseganje dobrega ekološkega stanja, ki ga zahteva Vodna direktiva za vse stare in nove ribje steze do leta 2027. Pri tem lahko uporabimo tudi izračune s hidravličnimi modeli, ki pomagajo pri določevanju tokovne slike, s katero bomo ocenili primernost ribjih stez za ribje migracije. V prvem delu naloge se najprej predstavi glavne lastnosti najpogostejših tipov ribjih stez v svetu in našteje njihove dobre in slabe lastnosti, vključno z vprašanjem postavitve na pregradi. Razložen je pomen uspešnosti ribje steze in možnosti izboljšav našega razumevanja dogajanja na osnovi zbirke standardiziranih meritev migracij. V drugem delu naloge je obravnavana steza z vertikalno režo na HE Arto Blanca. Ker je tok izrazito dvodimenzionalen smo za simulacijo toka uporabili globinsko povprečni model PCFLOW2D z vgrajenim k-ε modelom turbulence. Izračun petih različnih primerov pretokov in štirih vzdolžnih padcev je pokazal, da je stopnja turbulence v stezi v največji meri odvisna od spremembe padca. Pri ugotavljanju primernost toka v stezi za ribe se izkaže, da imajo dovolj nizke vrednosti disipacije turbulentne kinetične energije le primeri z najmanjšim vzdolžnim padcem 10 cm na prekat ribje steze.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: ribja steza, PCFLOW2D, k-ε model turbulence, matematični model, ribja steza z vertikalnimi prekati, ribje migracije, vzdolžni padec
    Število strani: 70
    Obseg in dodatki: 70 str., 7 pregl., 46 sl., 41 pril.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    prof. dr. Matjaž Četina16Mentor
    dr. Martin BombačSomentor
    Datum in ura zagovora: 23 september 2016
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7848033)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Katedra za mehaniko tekočin z laboratorijem (KMTek)
    ID vnosa: 5961
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5961

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...