Prostorski razvoj turizma na zavarovanem območju na primeru Krajinski park Goričko

Tatjana Kerčmar (2016) Prostorski razvoj turizma na zavarovanem območju na primeru Krajinski park Goričko. Magistrsko delo.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (7Mb)

    Povzetek

    Zavarovana območja predstavljajo priložnost za razvoj določenega območja, obenem pa tudi omejitev zaradi svoje varovalne komponente. Visok delež zavarovanih območij v Sloveniji vpliva na razvoj vseh dejavnosti v prostoru, še posebej na področje turizma. Magistrsko delo obravnava prostorski razvoj turizma na zavarovanem območju na primeru Krajinskega parka Goričko s ciljem predstavitve zasnove prostorskega razvoja ekološkega turizma na območju parka. Uspešni primeri iz tujine kažejo, da je za prostorski razvoj zavarovanega območja odgovorna regionalna raven odločanja in načrtovanja. Pomembno vlogo ima pri tem tudi upravljavec zavarovanega območja, lokalne skupnosti in prebivalstvo. Socialno-ekonomski položaj prebivalstva na Goričkem kaže negativne trende na področju demografije in gospodarstva. Opuščanje kmetijske dejavnosti in zaraščanje kulturne krajine vpliva na vlogo socialno-ekonomsko vlogo kmetijstva na podeželju in podobo kulturne krajine. Zasnova prostorskega razvoja turizma v KPG je oblikovana na osnovi trajnostnega načela, ki omogoča ohranjanje naravnega okolja, upošteva lokalno prebivalstvo in spodbuja uravnotežen razvoj območja. Upoštevali smo strateške dokumente na vseh ravneh, zakonodajo, prostorske in druge analize obravnavanega območja. S pomočjo prostorskih analiz smo opredelili dejavnike, ki vplivajo na privlačnost prostora za razvoj turizma. Opredelili smo katere turistične dejavnosti so kompatibilne z ekološkim turizmom in najbolj primerne za obravnavano območje ter kako usmeriti in zagotoviti uravnotežen prostorski razvoj turizma v Krajinskem parku Goričko.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Magistrsko delo)
    Ključne besede: turizem, ekološki turizem, zavarovano območje, podeželje, kmetijstvo, prostorski razvoj turizma, krajinski park
    Obseg in dodatki: 132 str., 3 pregl., 20 sl., 2 sh., 13 kart
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    izr. prof. dr. Anton Prosen607Mentor
    Datum in ura zagovora: 22 september 2016
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7678049)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    ID vnosa: 5958
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5958

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...