Vpliv geološko geotehničnih razmer na gradnjo stanovanjskih hiš

Sabina Granda (2016) Vpliv geološko geotehničnih razmer na gradnjo stanovanjskih hiš. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (3751Kb)

    Povzetek

    Za slovensko ozemlje sta značilni raznolika geološka in geomorfološka zgradba ter tektonska aktivnost. Zato je treba pri načrtovanju in gradnji objektov posebno pozornost nameniti geološko pogojenim dejavnikom tveganja, kot so plazovi, kraški udori, poplave podzemne in površinske vode, tektonske cone ter mehka, zelo stisljiva tla. Pri načrtovanju velikih infrastrukturnih objektov so geološko geotehnične raziskave pomemben sestavni del načrtovanja del v zgodnjih fazah projektiranja in med gradnjo. Pri načrtovanju in gradnji individualnih hiš ter lokalnih prometnic pa so geološko geotehnične raziskave pogosto prezrte, bodisi zaradi nevednosti in kratkovidnosti investitorjev bodisi zaradi prihrankov na kratek rok. Zato ni naključje, da se iz leta v leto srečujemo z velikansko škodo, ki jo na stanovanjskih objektih in lokalnih cestah povzročajo plazovi, poplave in neenakomerni posedki. Pomembno vlogo pri tem ima tudi dejstvo, da z gradnjami vse bolj posegamo na območja, ki so se jim naši predniki izogibali, pa tudi vse pogostejši vremenski ekstremi. V diplomski nalogi sem predstavila najbolj pogoste geološko pogojene dejavnike tveganja v Sloveniji in posledice le-teh na individualne stanovanjske objekte. Z geološko geotehničnega vidika sem analizirala in primerjala dve lokaciji v okolici Brezovice za gradnjo stanovanjskega objekta. Predstavljene so prednosti in slabosti obeh lokacij za gradnjo.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: geološka presenečenja, geološko geotehnične raziskave, individualna gradnja, Ljubljansko barje, kraški teren
    Število strani: 47
    Obseg in dodatki: 47 str., 5 pregl., 24 sl., 1 graf., 7 en., 1 pril.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    doc. dr. Ana Petkovšek158Mentor
    Datum in ura zagovora: 09 september 2016
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7679073)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Katedra za mehaniko tal z laboratorijem (KMTal)
    ID vnosa: 5756
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5756

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...