Izgradnja visokovodnega prognostičnega in opozorilnega sistema in zagotavljanje njegove zanesljivosti in operativnosti

Nejc Pogačnik (2016) Izgradnja visokovodnega prognostičnega in opozorilnega sistema in zagotavljanje njegove zanesljivosti in operativnosti. Magistrsko delo.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (7Mb)

    Povzetek

    Kakovosten in operativen visokovodni prognostični sistem je eden od osnovnih elementov za pripravo in odziv na poplavne dogodke. Delo opredeljuje namen, sestavo in vpliv sistema pri zmanjšanju škodljivega delovanja voda. V zadnjih desetih letih so v Sloveniji poplave zahtevale izredno visoke stroške in izgradnja sistema je del negradbenih ukrepov za zmanjševanje posledic. Doseganje učinka pri napovedovanju je najpogosteje pogojeno s spremljanjem in preverjanjem. S tem namenom je potrebno opredeliti metodologijo in teoretična izhodišča za operativno spremljanje kakovosti modelskih zasnov ter zagotavljati njihovo kontinuiteto delovanje. Sistem za napovedovanje visokih voda sestoji iz številnih delov, ki so medsebojno povezani in soodvisni. Za delovanje potrebujemo zadosti gosto mrežo merilnih mest, hidrološki model, hidrodinamični model, rezultate meteoroloških modelov, ustrezno predstavitev rezultatov modelskih zasnov in v zadnjem koraku tudi analize kakovosti in/ali učinkovitosti. Metode analiz so medsebojno različne in vsaka omogoča ciljno določanje in predstavitev pomanjkljivosti rezultatov. Pri analizi so bile v obravnavanem primeru uporabljene in predstavljene vizualne, zvezne in binomske analize. Kot najprimernejša in učinkovita se je izkazala metoda relativne operativne karakteristike (ROC), ki prikazuje verjetnost pravilne napovedi. Poleg diagrama zanesljivosti omogoča kakovostno razumevanje preteklega delovanja in s tem razumljivo mero zaupanja za prihodnje rezultate modelskih izračunov. Kazalniki kot Nash-Sucliffe (NSE), Kling - Gubta (KGE) ter drugi statistični kazalniki so se izkazali kot primernejši za umerjanje in analizo, medtem ko so kazalniki uspešnosti v hidrologiji reprezentativni predvsem pri lokacijah s sorazmerno enakomerno porazdelitvijo pretokov.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Magistrsko delo)
    Ključne besede: sistem za hidrološko napovedovanje, prognostični sistem za visoke vode, hidrološki model, hidravlični model, monitoring, opozarjanje, spremljanje hidrološkega stanja, verifikacija
    Število strani: 102
    Obseg in dodatki: 102 str., 7 preg., 36 sl., 36 en.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    prof. dr. Franc Steinman122Mentor
    doc. dr. Mojca Šraj222Somentor
    Datum in ura zagovora: 29 avgust 2016
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7578209)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Inštitut za zdravstveno hidrotehniko (IZH)
    Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Katedra za splošno hidrotehniko (KSH)
    ID vnosa: 5672
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5672

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...