Vpliv sonaravnih ukrepov na hidrogram odtoka z urbaniziranega prispevnega območja

Maja Štajdohar (2016) Vpliv sonaravnih ukrepov na hidrogram odtoka z urbaniziranega prispevnega območja. Magistrsko delo.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (8Mb)

    Povzetek

    Urbanizacija spremeni lastnosti prispevnega območja in vpliva na posamezne komponente hidrološkega kroga. Povečajo se volumni površinskega odtoka, padavinska voda odteče hitreje, posledično pa se povečajo tudi konice pretokov. Zaradi spremenjenega hidrološkega režima se poruši ustaljeni vzorec hidroloških sprememb in motenj, kar v končni fazi lahko vodi v degradacijo rečnih ekosistemov. Zato so razvili alternativni pristop k upravljanju s padavinskim odtokom, ki temelji na posnemanju osnovnih hidroloških mehanizmov s pomočjo sonaravnih ukrepov, ki površinski odtok zadržijo čim bližje mestu nastanka. V nalogi smo s pomočjo hidrološkega modela preverili, za koliko lahko z različnimi sonaravnimi ukrepi in njihovimi kombinacijami, ki smo jih glede na veljavno zakonodajo, prostorske in tehnične omejitve predvideli na manjšem prispevnem območju v središču mesta Ljubljane, zmanjšamo volumne odtoka in konice pretokov v primeru padavinskih dogodkov z različnimi povratnimi dobami, oziroma v kolikšni meri lahko na ta način omilimo posledice urbanizacije na površinski odtok. Hidrološki model smo umerili s pomočjo podatkov o meritvah padavin in pretokov, ki smo jih izvedli v neposredni bližini obravnavanega območja oziroma na iztoku iz kanalizacijskega sistema. Ugotovili smo, da lahko pri dogodkih s povratno dobo krajšo od enega leta s kombinacijo ponikalnih jaškov, cevnih ponikalnih jarkov in zelenih streh volumne odtoka in konice pretokov zmanjšamo do 45 %, medtem ko je pri dogodku s 100-letno povratno dobo zmanjšanje volumna odtoka le še 12 %, konice pretoka pa 10 %. Ugotovili smo, da so sonaravni ukrepi pri zmanjševanju volumnov odtoka in konic pretokov bolj učinkoviti v primeru manjših dogodkov s krajšo povratno dobo.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Magistrsko delo)
    Ključne besede: sonaravni ukrepi, površinski odtok, urbanizacija, ponikanje, zelene strehe
    Število strani: 115
    Obseg in dodatki: 115 str., 13 pregl., 26 sl., 36 en., 2 pril.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    doc. dr. Mojca Šraj222Mentor
    prof. dr. Mitja Brilly11Somentor
    Datum in ura zagovora: 12 julij 2016
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7556705)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Katedra za splošno hidrotehniko (KSH)
    ID vnosa: 5627
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5627

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...