Modeliranje odtočnih razmer na poplavnih urbanih površinah

Sara Grobljar (2016) Modeliranje odtočnih razmer na poplavnih urbanih površinah. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (4Mb)
    [img] Arhiv (ZIP)
    Prenos (1321Kb)

      Povzetek

      V urbanih območjih so posledice poplav večje kot v ruralnih območjih, saj je verjetnost ogrožanja človeških življenj in lastnine večja. Zato je potreba po hidravličnih modelih, ki predvidijo smeri poplavljanja ob teh ujmah, velika. Objekti, kot so na primer stavbe in zidovi, predstavljajo ovire v toku, ki bistveno vplivajo na potek vodnega polja in jih je zato treba upoštevati v hidravličnih modelih. V tej nalogi bosta primerjana dva različna načina upoštevanja objektov v hidravličnih matematičnih 2D modelih. Prvi upošteva objekte s povišanjem hidravlične hrapavosti, drugi pa z nadvišanjem terena v digitalnem modelu terena na lokaciji stavb. Za namen te naloge je bil narejen enoten 2D hidravlični model reke ter mesta, ki je pred visokimi vodostaji zaščiten s protipoplavnim zidom. Scenarij predpostavlja, da se del betonskega zidu poruši, voda pa se razliva po ravninskem delu mesta. Uporabljen je bil program HEC-RAS 5.0., ki omogoča upoštevanje detajlov topografije pod vsako računsko celico. Narejena je bila analiza občutljivosti modela na velikost računske mreže, ki bistveno vpliva na rezultate hidravličnega modela. Vpliv načina upoštevanja objektov, ter velikosti računskih celic na odtočne razmere in poplavno nevarnost znotraj obravnavanega območja je bil preverjen s primerjanjem rezultatov globin in hitrosti vodnega toka, obsega poplavljenosti, razredov poplavne nevarnosti itd. Vpliv teh parametrov je bil preverjen tudi na časovni zamik v potovanju poplavnih voda vzdolž urbanega območja.

      Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
      Ključne besede: dvodimenzijsko hidravlično modeliranje, urbane površine, porušitev protipoplavnega zidu, HEC-RAS 5.0, upoštevanje objektov
      Število strani: 68
      Obseg in dodatki: 68 str., 17 pregl., 47 sl., 19 en., 5 pril.
      Jezik vsebine: slovenščina
      Mentor / Somentorji:
      Ime in priimekIDFunkcija
      prof. dr. Franc Steinman122Mentor
      viš. pred. mag. Gašper Rak498Somentor
      Datum in ura zagovora: 04 julij 2016
      Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7551841)
      Ustanova: Univerza v Ljubljani
      Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
      Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Inštitut za zdravstveno hidrotehniko (IZH)
      Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Katedra za mehaniko tekočin z laboratorijem (KMTek)
      ID vnosa: 5608
      URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5608

      Akcije (potrebna je prijava)

      Pregled vnosa

      Prenosi dokumenta

      Še več statistike za to delo...