Izvajanje direktive o Energetski učinkovitosti stavb v EU in možnosti izvedbe skoraj nič-energijskih stavb v Sloveniji

Sara Vilhar (2016) Izvajanje direktive o Energetski učinkovitosti stavb v EU in možnosti izvedbe skoraj nič-energijskih stavb v Sloveniji. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (10Mb)

    Povzetek

    V diplomski nalogi sem analizirala implementacijo direktive o energetski učinkovitosti stavb v akcijske načrte izbranih držav članic EU in možnost izvedbe skoraj nič-energijske stavbe v Sloveniji. Študija obsega povzetek slovenske zakonodaje na področju energetske učinkovitosti stavb in predstavitev akcijskih načrtov Avstrije, Belgije, Danske, Francije, Hrvaške, Italije, Nemčije, Nizozemske in Velike Britanije, v katerih so navedene zahteve za doseganje skoraj ničenergijskih stavb. Države so izbrane na podlagi klimatskih pogojev, ki so podobni kot v Sloveniji oziroma specifičnosti zahtev njihovih akcijskih načrtov. Opisani so različni sistemi rabe biomase, geotermalne energije, hidroenergije, sončne energije, energije okolja in vetrne energije. Proučila sem tudi razpoložljivost obnovljivih virov energije v Sloveniji in njihov potencial. Na primeru enostanovanjske hiše na različnih lokacijah v Sloveniji, sem z uporabo različnih energentov za ogrevanje, hlajenje in pripravo tople vode in različnimi gradbeno-fizikalnimi lastnostmi, preverila potencial izpolnjevanja zahtev za skoraj nič-energijske stavbe. V izvedenih primerih sem dokazala, da bi bilo mogoče delež obnovljivih virov energije, predpisan v akcijskem načrtu, zagotoviti z uporabo biomase, geotermalne energije, sončne energije in energije okolja. Na koncu študije je predstavljen pomen lokacije stavbe in vpliv vrste energentov za doseganje predpisanih zahtev v akcijskem načrtu. Na rezultate primarne energije ima največji vpliv faktor pretvorbe primarne energije, ki je odvisen od vrste energenta in se med izbranimi državami članicami močno razlikuje.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: Direktiva o energetski učinkovitosti stavb, akcijski načrt, skoraj ničenergijska stavba, energetska učinkovitost, obnovljivi viri energije, biomasa, geotermalna energija, hidroenergija, sončna energija, energija okolja, vetrna energija, energent, primarna energija, faktor pretvorbe primarne energije
    Število strani: 80
    Obseg in dodatki: 80 str., 13 sl., 66 pregl., 25 pril.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    doc. dr. Mitja Košir444Mentor
    Datum in ura zagovora: 26 maj 2016
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7489633)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Katedra za stavbe in konstrukcijske elemente (KSKE)
    ID vnosa: 5534
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5534

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...