Analiza možnosti uporabe samodejne klasifikacije podobe za vzdrževanje prostorskih podatkovnih zbirk

Nika Mesner (2016) Analiza možnosti uporabe samodejne klasifikacije podobe za vzdrževanje prostorskih podatkovnih zbirk. Magistrsko delo.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (3895Kb)

    Povzetek

    Vzdrževanje prostorskih podatkov s fotointerpretacijo je časovno in kadrovsko ter zato tudi finančno zelo zahtevno. Težnje upravljavcev podatkov po avtomatizaciji postopka so zelo velike. Kljub številnim raziskavam na tem področju se samodejne metode vzdrževanja v praksi redko uporabljajo. V magistrski nalogi sem preučila možnosti uporabe objektno usmerjene analize za določitev pozidanih površin na podlagi podatkov daljinskega zaznavanja. Izvedena je analiza vpliva prostorske, spektralne in časovne ločljivosti ter filtriranja in transformacije podobe na kakovost obeh faz objektno usmerjene analize, segmentacije in objektne klasifikacije. Na podlagi rezultatov analize je predlagana optimalna izbira ločljivosti podatkov in predobdelave posnetka za razpoznavo pozidanih površin. Podan je pregled podatkovnih zbirk v Sloveniji, v katerih se vodijo podatki o stavbah, topografiji, pokrovnosti tal in rabi prostora. Ocenjena je tudi možnost uvedbe samodejnih postopkov v proces vzdrževanja. Na testnem območju so na podlagi ortofota in lidarskih podatkov določeni obrisi stavb in druge pozidane površine. Na podlagi enotnega sloja obrisov stavb so identificirane spremembe glede na evidentirano stanje v katastru stavb in dejanski rabi kmetijskih in gozdnih zemljišč z visoko stopnjo popolnosti (več kot 80 %). Bistvena prednost uvedbe samodejnih postopkov v proces vzdrževanja prostorskih podatkov je, da s samodejno identificiranimi spremembami usmerimo operaterja na zajem podatkov le na območja, kjer so spremembe.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Magistrsko delo)
    Ključne besede: objektno usmerjena analiza, segmentacija, vzdrževanje prostorskih podatkov, pozidanost tal, iskanje sprememb
    Število strani: 119
    Obseg in dodatki: 119 str., 35 pregl., 30 sl.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    prof. dr. Krištof Oštir81Mentor
    Datum in ura zagovora: 19 maj 2016
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7500897)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za geodezijo > Katedra za geoinformatiko in katastre nepremičnin (KGKN)
    ID vnosa: 5518
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5518

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...