Vpliv spremembe gladinskega vrtišča v akumulacijskih bazenih na obratovanje hidroelektrarn

Matjaž Knapič (2016) Vpliv spremembe gladinskega vrtišča v akumulacijskih bazenih na obratovanje hidroelektrarn. Magistrsko delo.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (9Mb)

    Povzetek

    Za zagotavljanje varnega delovanja v vseh razmerah imajo pretočne hidroelektrarne določen način obratovanja, ki velja za razmere ob zagonu objekta. Na podlagi izbranega načina delovanja je konstruirana denivelacijska krivulja, skladno s katero posamezni objekt deluje. Posledica izbranega načina obratovanja in denivelacijske krivulje je oblikovanje gladinskega vrtišča v akumulaciji. Vrtišče predstavlja tisto točko v akumulaciji, kjer gladina ostaja konstantna kljub povečanju oz. manjšanju pretoka v vodotoku in se pojavi samo v času, ko hidroelektrarna deluje skladno z denivelacijsko krivuljo. Z umestitvijo hidroelektrarne in s tem vzpostavitvijo zajezitve vodotoka se spremenijo hidravlične razmere na vodotoku. V akumulaciji se prične odlaganje sedimentov in s tem spreminjanje batimetrije akumulacije. V nalogi je s hidravličnem modeliranjem preverjen vpliv sedimentacije na začetno lokacijo gladinskega vrtišča in s tem na obratovanje hidroelektrarn. Najprej so izvedeni izračuni za teoretični primer hidroelektrarne z akumulacijo s poenostavljeno geometrijo, za katero je preverjen vpliv dvigovanja dna in spremembe hidravlične hrapavosti ter vpliv teh sprememb na predpisani način obratovanja. Z izvedbo izračunov so pridobljene osnovne ugotovitve, kako se ob različnih spremembah obnaša lokacija gladinskega vrtišča in kakšen vpliv ima to na samo obratovanje. Pridobljene ugotovitve so nato preverjene še z izdelavo hidravličnega modela območja hidroelektrarne HE Boštanj. Glede na rezultate izračunov iz obeh izdelanih primerov, je izvedena sinteza ugotovitev, ki nam pove, kako odlaganje/odnašanje plavin vpliva na lokacijo gladinskega vrtišča, kakšne so informacije, ki jih poda položaj vrtišča in na kakšen način lahko s spremljanjem položaja vrtišča izboljšamo obratovanje HE.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Magistrsko delo)
    Ključne besede: hidravlično modeliranje, hidroelektrarne, obratovanje hidroelektrarne, gladinsko vrtišče, denivelacijska krivulja
    Število strani: 113
    Obseg in dodatki: 113 str., 22 preg., 60 sl., 16 en.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    prof. dr. Franc Steinman122Mentor
    Datum in ura zagovora: 12 april 2016
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7468897)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Inštitut za zdravstveno hidrotehniko (IZH)
    ID vnosa: 5474
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5474

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...