Izdelava računalniškega programa za izračun difuzije vodne pare po standardu SIST EN ISO 13788

Kristjan Svetina (2015) Izdelava računalniškega programa za izračun difuzije vodne pare po standardu SIST EN ISO 13788. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (4020Kb)

    Povzetek

    S problemom nastajanja plesni in prekomerne vlage se soočamo tako v bivalnih kot tudi delovnih in drugih prostorih. Naš namen je bil preučiti zakonodajo z vidika kondenzacije, posebej pa smo se osredotočili na standarda SIST EN ISO 13788:2002 in SIST EN ISO 13788:2013. Standard SIST EN ISO 13788:2002 opisuje metode za izračun notranjih temperatur na površini konstrukcijskih sklopov ali sestavnega dela konstrukcijskega sklopa, pod katero nastaja plesen, in ocene tveganja kondenzacije zaradi difuzije vodne pare. Preučili pa smo tudi prenovljeni standard, SIST EN ISO 13788:2013, ki ima dodan še primer določitve notranje temperature zraka in relativne zračne vlažnosti, vsebuje pa tudi primere izračunov konstrukcijskih sklopov, ki vsebujejo vmesne zračne plasti, in primer izračuna izsuševanja vlage, ki je bila vnesena med izvedbo konstrukcijskega sklopa. Na osnovi omenjene dokumentacije smo izdelali program in ga poimenovali PIDVP. Program omogoča izračun difuzije vodne pare in ocene tveganja nastanka plesni ter nastajanja kondenzacije na površini in znotraj konstrukcijskega sklopa. Prav tako smo vključili tudi izračune za določitev notranje temperature in vlažnosti zraka. Pomagalo ne vsebuje možnosti izračuna za primer konstrukcije, ki vsebuje zračne plasti in izračuna za določitev časa izsuševanja vlage, ki je bila vgrajena med izgradnjo konstrukcije. Vsi primeri izračunov iz standarda SIST EN ISO 13788:2002 so bili ponovno izračunani s pomočjo tega programa. Dva dodatna primera (za streho in za steno) sta bila izračunana s pomočjo izdelanega programa ter programa KI Energija 2014. Primerjava izračunov je prikazana v preglednicah, kjer je posebej izpostavljeno ujemanje rezultatov. Ugotovljeno je bilo, da pri primerjavi rezultatov prihaja do zanemarljivih odstopanj. Le v dodatnem primeru za steno prihaja pri izračunu stopnje kondenzacije v mesecu aprilu do večjih odstopanj med rezultati novo izdelanega programa (program predvideva, da v eni od ravnin še vedno prihaja do kondenzacije) in rezultati programa KI Energija 2014 (program predvideva, da v isti ravnini poteka izsuševanje kondenzirane vodne pare). Na podlagi analize primerjav izračunov lahko sklepamo, da novo izdelani program deluje pravilno. Po analizi, ki je opisana, predvidevamo, da je do odstopanja v mesecu aprilu prišlo le zaradi drugačnega načina izračuna stopnje kondenzacije.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: kondenzacija, difuzija, plesni, vlažnost, gradbeni objekti, izračuni, načrtovanje
    Število strani: 72
    Obseg in dodatki: 72 str., 44 sl., 42 pregl., 49 en., 2 pril.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    doc. dr. Mitja Košir444Mentor
    Datum in ura zagovora: 24 november 2015
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7361633)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Katedra za stavbe in konstrukcijske elemente (KSKE)
    ID vnosa: 5404
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5404

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...