Uporaba brezpilotnega sistema za zajem prostorskih podatkov in ocena kakovosti klasifikacije fotogrametričnega oblaka točk

Jernej Nejc Dougan (2015) Uporaba brezpilotnega sistema za zajem prostorskih podatkov in ocena kakovosti klasifikacije fotogrametričnega oblaka točk. Magistrsko delo.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (7Mb)

    Povzetek

    Magistrsko delo »Uporaba brezpilotnega sistema za zajem prostorskih podatkov in ocena kakovosti klasifikacije fotogrametričnega oblaka točk« zajema pregled področja brezpilotnih letalnikov za zajem prostorskih podatkov, teorijo obdelave in možnosti klasifikacije fotogrametričnih oblakov točk z oceno kakovosti. V delu smo opredelili brezpilotne sisteme in podali značilnosti brezpilotnih sistemov, namenjenih za zajem prostorskih podatkov. Opredelili smo delitev brezpilotnih sistemov in opisali podsisteme, ki sestavljajo brezpilotne sisteme za uporabo v geodeziji. Na kratko opišemo pravno podlago in zračni prostor v Republiki Sloveniji. Opišemo brezpilotni sistem senseFly eBee, katerega smo tudi uporabili za izvedbo praktičnega dela. Podrobneje opišemo programski paket za obdelavo posnetkov PostFlight Terra 3D. Opišemo delovni postopek za zajem podatkov z brezpilotnim sistemom. V teoretičnem delu podrobno opišemo metode in postopke, ki jih implementirajo programi za obdelavo fotografij, pridobljenih z brezpilotnimi sistemi. Predstavimo, kako je narejena rekonstrukcija in orientacija posnetkov s postopkom Structure from Motion, izravnava bloka posnetkov in samokalibracija. Opišemo eno izmed metod zgoščevanja oblaka točk in pregledamo metode za klasifikacijo oblakov točk. Podamo opise izdelave drugih fotogrametričnih izdelkov kot so DMR in ortomozaik. V okviru praktične raziskave smo izvedli projekt zajema prostorskih podatkov z brezpilotnim sistemom. Načrtovali smo zajem, izvedli zajem podatkov, obdelali pridobljene aeroposnetke, iz njih izdelali oblak točk, DMP in ortomozaik. Brezpilotni sistemi lahko v nekaterih pogledih nadomestijo aerolasersko skeniranje, zato smo izvedli primerjavo med fotogrametričnim oblakom točk in oblakom točk, pridobljenim z aerolaserskim skeniranjem. Fotogrametrični oblak točk smo klasificirali z različnimi metodami in programi. Za oceno kakovosti klasifikacije smo izdelali referenčni oblak točk ter lasten program za ocenjevanje kakovosti klasifikacije. Podali smo ocene kakovosti različni metod klasificiranja. Podamo možnosti za izboljšave klasifikacij fotogrametričnega oblaka točk.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Magistrsko delo)
    Ključne besede: Brezpilotni sistemi, brezpilotni letalnik, fotogrametrični oblak točk, klasifikacija, ocena kakovosti, prostorski podatki
    Število strani: 78
    Obseg in dodatki: 78 str., 30 pregl., 43 sl., 33. en, 3 pril.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    doc. dr. Mojca Kosmatin Fras221Mentor
    asist. dr. Dejan Grigillo176Somentor
    Rok ValičSomentor
    Datum in ura zagovora: 03 november 2015
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7278177)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za geodezijo > Katedra za kartografijo, fotogrametrijo in daljinsko zaznavanja (KKFDZ)
    ID vnosa: 5394
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5394

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...