Vakuumsko okno in problem anodno varjenega gibljivega roba

Robert Klemenčič (2015) Vakuumsko okno in problem anodno varjenega gibljivega roba. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (4Mb)

    Povzetek

    V diplomskem delu je predstavljena vakuumska izolativna zasteklitev v primerjavi z izolativno zasteklitvijo, polnjeno z žlahtnim plinom. Predstavljen je tudi največji problem zasteklitve z vakuumom in podana je rešitev tega problema. V prvem delu naloge so prikazani vsi sestavni elementi izolativne in vakuumske zasteklitve. Prikazani in opisani so načini prehoda energije skozi obe zasteklitvi. Na podlagi nabora različnih meterialov za zasteklitve smo opravili študijo gradbenofizikalnih parametrov zasteklitev v računalniškem programu WINDOW 7.2. S programom se je primerjalo izračun koeficienta toplotne prehodnosti, prepustnost sončnega sevanja in prepustnost svetlobe med vakumsko in izolativno zasteklitvijo. V drugem delu naloge je predstavljena inovativna metoda gibljivega roba vakuumske zasteklitve. Gibljivi rob vakuumske zasteklitve se je razvijal na švicarskem inštitutu EMPA kot del projekta Winsmart, ki je bil sprejet na podlagi razpisa Sedmega okvirnega programa oziroma s kratico FP7. Problem današnjih vakuumsko izolativnih zasteklitev na trgu je togi rob. Temperaturna razlika na notranji in zunanji šipi okna vodi k različnemu temperaturnemu raztezku stekla, katerega posledica je upogibanje in zlom vakuumske izolativne enote. Projekt Winsmart premaga težave z uporabo gibljivega spoja na robu. Diplomsko delo vsebuje rezultate različnih testiranj izdelave gibljivega roba ter povzročenih stresov na steklu zaradi postopka anodnega varjenja, ki je nujen za izdelavo gibljivega spoja. Izdelalo se je tudi tri vakuumske zasteklitve z inovativno metodo gibljivega roba, s predstavitvijo njihovih napak in pomanjkljivosti.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: zasteklitev, medstekelni prostor, koeficient toplotne prehodnosti, prepustnost sončnega sevanja, prepustnost svetlobe, vakuumska zasteklitev, gibljivi rob, anodno varjenje, interferometrija, mehansko injektiranje, lasersko varjenje
    Število strani: 82
    Obseg in dodatki: 82 str., 10 pregl., 28 graf., 45 sl.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    doc. dr. Mitja Košir444Mentor
    Datum in ura zagovora: 30 oktober 2015
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7357281)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Katedra za stavbe in konstrukcijske elemente (KSKE)
    ID vnosa: 5390
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5390

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...