Prehajanje rib v ribji stezi na Ambroževem trgu

Natalija Rupreht (2015) Prehajanje rib v ribji stezi na Ambroževem trgu. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (3690Kb)

    Povzetek

    Zadnje stoletje je sladkovodni ekosistem najbolj podvrţen človeškim posegom zaradi izkoriščanja vodne energije. Posledica posegov je, da so številne ribje vrste postale ogroţene in zaščitene z rdečimi seznami ali izginile. Zagotavljanje prehodnosti vodotokov je nujno za prehajanje rib, za ohranjanje ogroţenih in ostalih ribjih populacij. Ribe za svoje ţivljenje potrebujejo različne habitate za drst, rast, prehranjevanje, gibanje. Vsaka neprehodna ovira na vodotokih bi morala imeti urejen naraven, sonaraven ali tehnično grajen ribji prehod. Do izliva v reko Savo ima Ljubljanica kar nekaj neprehodnih ovir, zaradi katerih se je bistveno spremenila kvaliteta habitatov za ribe in tudi za ostale vodne organizme. V okviru projekta Ljubljanica povezuje – Obnovitev koridorja Ljubljanice in izboljšanje rečnega vodnega reţima je bila obnovljena ribja steza ob Plečnikovi zapornici na Ambroţevem trgu. Namen projekta je izboljšati in povezati habitate ciljnih ogroţenih vrst rib v Ljubljanici, to so sulec, platnica in blistavec, ki so zaščiteni z uredbami in pravilniki. V diplomski nalogi je predstavljena problematika prehajanja rib oziroma nefunkcionalnost ribje steze pred obnovo. Povzela sem obnovitvene ukrepe in izboljšave na stezi ter z meritvami pretoka in hitrosti vode na vtoku in v notranjosti ribje steze ugotavljali funkcionalnost le-te. Namen projekta Ljubljanica povezuje je tudi osveščanje ljudi o nujnosti vzpostavitve prehodnosti vodotokov za ribje populacije, tako iz spoštovanja do narave kot z vidika veljavne zakonodaje, ki narekuje obnovitev vseh obstoječih ribjih stez in gradnjo novih na območjih, kjer se bo posegalo v vodotoke.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: habitat, pregrade, ribji prehod, migracije, sulec, blistavec, platnica, pretok, hitrost vode, funkcionalnost ribje steze
    Število strani: 81
    Obseg in dodatki: 81 str., 9 preg., 31 sl., 1 graf.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    prof. dr. Mitja Brilly11Mentor
    mag. Andrej Vidmar160Somentor
    Datum in ura zagovora: 26 oktober 2015
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7292001)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Katedra za splošno hidrotehniko (KSH)
    ID vnosa: 5380
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5380

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...