Pristopi k projektiranju skoraj 0-energijske hiše

Luka Puntarić (2015) Pristopi k projektiranju skoraj 0-energijske hiše. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (2409Kb)

    Povzetek

    V okviru svoje diplomske naloge sem najprej predstavil teoretično ozadje energijske učinkovitosti stavb in ukrepe s katerimi jo lahko dosegamo v skladu za to predvidenimi pravilniki in zakonodajo. Za tem sem teoretično podlago podkrepil še z analizo, ki sem jo izvedel s pomočjo programskega orodja TEDI in TOST, v katerih sem obravnaval referenčni objekt enostanovanjske hiše v Logatcu. V programu TEDI sem s pomočjo podane PGD dokumentacije izvedel analizo toplotnega prehoda konstrukcijskih sklopov stavbnega ovoja. Vrednosti niso dosegale trenutno veljavnih predpisov, saj je bil objekt zgrajen še po prejšnjih standardih v letu 2008, ki so bili veliko milejši od zahtev novejšega Pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah PURES 2010. Primoran sem bil uporabiti ustrezne pristope, s katerimi sem znižal prehodnost toplote skozi ovoj stavbe. Zahteve se bodo do 31.12.2020 še dodatno zaostrile, saj bojo morale vse na novo zgrajene stavbe do omenjenega datuma izpolnjevati karakteristike skoraj 0-energijske hiše. Poleg tega pa nam program TOST omogoča izračun energetske bilance stavbe in izračun toplotnih izgub in toplotnih dobitkov, ki so povezani s samo lokacijo objekta, sestavo le-tega in načinov zagotavljanja tople vode, ogrevanja in ohlajevanja. Objekt sem zaradi višje merodajnosti rezultatov lociral na tri različna klimatska področja v Sloveniji, in sicer na območje osrednje regije - Logatec, obalne regije - Portorož in območje izrazitega gorskega podnebja - Rateče. Rezultati so se pričakovano razlikovali glede na lokacijo, kjer je objekt postavljen. Skozi delo sem prikazal vsebino celotnega izračuna in na osnovi končnih rezultatov prišel do zaključkov, ki sem jih tudi jasno interpretiral.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: skoraj 0-energijska hiša, energetska učinkovitost stavb, PURES 2010, tehnična smernica za graditev TSG-1-004:2010
    Število strani: 39
    Obseg in dodatki: 39 str., 19 pregl., 1 sl. 10 graf., 0 en., 18 pril.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    doc. dr. Mitja Košir444Mentor
    doc. dr. Roman Kunič563Mentor
    dr. Živa Kristl60Somentor
    Datum in ura zagovora: 17 september 2015
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7249249)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Katedra za stavbe in konstrukcijske elemente (KSKE)
    ID vnosa: 5338
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5338

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...