Hudourniške poplave

Jovana Grubač (2015) Hudourniške poplave. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (1776Kb)

    Povzetek

    V diplomski nalogi je predstavljen pojav hudourniških poplav in njihova razlika v primerjavi z ostalimi poplavami. Do poplav običajno pride ob močnih ali dalj časa trajajočih padavinah. V zadnjih letih so taki padavinski dogodki precej pogosti in ljudje se soočamo z vprašanji o podnebnih spremembah, ki bi lahko povzročile vedno večje število naravnih nesreč. V Sloveniji so hudourniške poplave poznan pojav, saj je Slovenija dežela, ki leži v povirnih delih mnogih vodotokov. Predvsem v severozahodnem hribovitem delu Slovenije, kjer letno pade največ padavin, so pogoste hudourniške poplave in erozija. Hudourniške poplave običajno spremljajo še ostali procesi kot so hribinski plazovi, hudourniška erozija in blatni ter drobirski tokovi. Omenjeni procesi imajo velik vpliv tudi na končno škodo, ki jo običajno precej povečajo. Zaradi zelo hitrega pojava in kratkega časovnega trajanja hudourniških poplav je pomemben dejavnik pri zmanjšanju škode pravočasno in čim bolj točno napovedovanje le teh. Za kvalitetno napovedovanje pa je potrebno usklajevanje več dejavnikov. V zadnjih letih se skupaj z razvojem tehnologije vedno bolj uporabljajo tehnike daljinskega zaznavanja, ki so precej doprinesle h kvalitetnim poplavnim napovedim. V diplomskem delu so opisani tudi različni protipoplavni ukrepi, ki se uporabljajo za zmanjšanje posledic in škode, ki jih hudourniške poplave pustijo za sabo. Z ustreznimi zakonskimi predpisi o graditvi objektov na poplavno ogroženih območjih, večjim številom vremenskih merilnih postaj, radarskimi in satelitskimi opazovanji in kvalitetnimi vodogradbenimi ukrepi lahko dosežemo hitrejše napovedovanje in ukrepanje ob hudourniških poplavah.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: hudournik, poplave, poplavna ogroženost, daljinsko zaznavanje, protipoplavni ukrepi, erozija, drobirski tok
    Število strani: 29
    Obseg in dodatki: 29 str., 9 sl.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    prof. dr. Mitja Brilly11Mentor
    doc. dr. Simon Rusjan399Somentor
    Datum in ura zagovora: 22 september 2015
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7273825)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Katedra za splošno hidrotehniko (KSH)
    ID vnosa: 5316
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5316

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...