Načrtovanje ribjih prehodov: primer ureditve ribjega prehoda na Homškem jezu

Simon Lesjak (2015) Načrtovanje ribjih prehodov: primer ureditve ribjega prehoda na Homškem jezu. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (4Mb)

    Povzetek

    Za vodne organizme neprehodni hidrotehnični objekti lahko povzročijo številne negativne vplive na vodno okolje. V vodotokih, ki niso podvrženi človeškim posegom, se ribe lahko gibljejo gor in dolvodno. Z grajenjem pregrad zapiramo njihove selitvene poti in s tem zmanjšujemo pestrost in številčnost ribjih vrst ter ostalih vodnih organizmov. Pomembno je, da skušamo poiskati rešitve za vzpostavitev vzdolžne povezanosti tekočih voda in jih tudi uresničiti. Ena od najboljših rešitev je ureditev ribjih prehodov, ki ribam omogočajo prehajanje preko objektov. V prvem delu diplomske naloge so predstavljena teoretična izhodišča za projektiranje ribjih prehodov. Obravnavani so kriteriji, ki jih je potrebno pri načrtovanju upoštevati, zakonodaja, projektiranje posameznih elementov ribjega prehoda, monitoring, vzdrževanje in zaščita ribjih prehodov pred negativnimi vplivi. Opisane so tudi razmere prehodnosti vodotokov v Sloveniji. V drugem delu je obravnavan primer ureditve ribjega prehoda na Homškem jezu, ki se nahaja na reki Kamniški Bistrici. Predstavljene so lokalne razmere, nato pa še kriteriji, ki jih je potrebno pri projektiranju ribjega prehoda na tem območju upoštevati. V nadaljevanju je obravnavano načrtovanje ribjega prehoda in prikazana predlagana umestitev.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: ribji prehodi, ribje steze, ribje vrste, migracije, pregrade, vhod v ribji prehod, izhod iz ribjega prehoda, monitoring, Homški jez
    Število strani: 64
    Obseg in dodatki: 64 str., 3 pregl., 37 sl.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    doc. dr. Simon Rusjan399Mentor
    doc. dr. Andrej Kryžanowski269Somentor
    Datum in ura zagovora: 24 september 2015
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7285857)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Katedra za splošno hidrotehniko (KSH)
    ID vnosa: 5281
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5281

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...