Primerjava modelov širjenja nafte v morju po metodah trajektorij in sledenja delcev

Tadej Ostanek Jurina (2015) Primerjava modelov širjenja nafte v morju po metodah trajektorij in sledenja delcev. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (6Mb)

    Povzetek

    Razlitij nafte v morskem okolju ni mogoče povsem preprečiti, zato skušamo zmanjševati njihove posledice. V ta namen se razvijajo modeli širjenja in razgradnje nafte. Model NAFTA3d, deluje na osnovi metode sledenja delcev, njegov rezultat pa so koncentracije nafte ob izbranih časih. Modelu je bil dodan modul delujoč po metodi trajektorij, s katerim je prikazana verjetnost pojava naftnega madeža. V prvem delu naloge prikažemo teoretično ozadje matematičnega modeliranja širjenja nafte v morju ter opišemo potek in zahteve odziva na razlitje. Prikažemo tudi možen nadaljnji razvoj metode trajektorij. V drugem delu opišemo obe metodi in delovanje uporabljenega modela. Predstavimo izdelan program za avtomatizacijo grafičnega izpisa. V tretjem primerjamo rezultate izračuna koncentracij in metode trajektorij z več simulacijami v Tržaškem zalivu in Severnem Jadranu ter analiziramo uporabnost simulacij s trajektorijami. Prikažemo prednosti in slabosti metode trajektorij. Raziskava kaže, da je novi modul najbolj primeren za odziv na razlitje pri taktičnem načinu modeliranja, njegovi največji prednosti pa sta velika hitrost izračuna ter enostaven in učinkovit prikaz celotnega ogroženega območja na eni sami karti. V zaključku predlagamo način praktične uporabe simulacij po metodi trajektorij.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: razlitje nafte, model NAFTA3d, metoda sledenja delcev, metoda trajektorij, Tržaški zaliv, Severni Jadran
    Število strani: 51
    Obseg in dodatki: 51 str., 4 preg., 20 sl., 31 en., 2 pr.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    izr. prof. dr. Dušan Žagar180Mentor
    Datum in ura zagovora: 09 julij 2015
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7131489)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Katedra za mehaniko tekočin z laboratorijem (KMTek)
    ID vnosa: 5230
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5230

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...