Analiza geometrije objekta kulturne dediščine iz podatkov terestričnega laserskega skeniranja

Tjaša Gabršček (2015) Analiza geometrije objekta kulturne dediščine iz podatkov terestričnega laserskega skeniranja. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (3333Kb)

    Povzetek

    Na izbranem primeru (zvonik cerkve na Črnem Kalu) smo izvedli analizo podatkov terestričnega laserskega skeniranja z namenom, da se grafično in numerično določi nevertikalnost in morebitne druge deformacije zvonika. Podatke snemanja s terestričnim laserskim skenerjem nam je posredovalo podjetje 3D ATA d.o.o. Analizo podatkov smo opravili s pomočjo programske opreme Geomagic, za izrise tlorisnih pogledov pa smo uporabili program AutoCAD. Oblak točk smo uvozili v program Geomagic Studio, ki smo ga uporabili za nadaljnje analize. Geometrijo zvonika smo analizirali na štiri načine: izračunali smo nagibe med ravninami zunanjih sten zvonika; določili smo kot nagiba od vertikale (glede na povezavo centra jabolka in središča spodnje ravnine ter kote nagiba od vertikale po višinskih nivojih); določili smo horizontalne ravnine po višinskih nivojih (skupno 14 nivojev) in primerjali tlorisne prikaze vogalnih točk; iskali smo prileganje točk zvonika različnim geometrijskim oblikam. V prvi analizi smo ugotovili, da se zvonik v različnih smereh različno nagiba. V drugi analizi smo ugotovili, da znaša kot nagiba od vertikale zvonika 2°52'51'' (glede na povezavo centra jabolka in središča spodnje ravnine) oziroma, da je skupni kot nagiba od vertikale (glede na višinske nivoje) 2°53'02''. V tretji analizi smo ugotovili, da vogalne točke zvonika izbranih horizontalnih ravnin glede na tlorisno projekcijo ne prikažejo zamika, razlog pa je v različnih dolžinah stranic zvonika. V četrti analizi smo iskali prileganja točk zvonika valju in stožcu/prisekanemu stožcu. Med sabo smo primerjali usmerjenost teles in normale ravnin z računanjem 2D razdalj. Ugotovili smo, da so odstopanja na celotni višini zvonika pri vseh telesih velika.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: Terestrično lasersko skeniranje, kulturna dediščina, Geomagic, nevertikalnost zvonika, Črni kal
    Število strani: 49
    Obseg in dodatki: 49 str., 16 pregl., 45 sl.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    doc. dr. Mojca Kosmatin Fras221Mentor
    asist. Tilen Urbančič629Somentor
    Aleš LazarSomentor
    Datum in ura zagovora: 30 junij 2015
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7123553)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za geodezijo > Katedra za inženirsko geodezijo (KIG)
    Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za geodezijo > Katedra za kartografijo, fotogrametrijo in daljinsko zaznavanja (KKFDZ)
    ID vnosa: 5171
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5171

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...