Vpliv senčil na osvetljenost prostora

Špela Prevodnik (2015) Vpliv senčil na osvetljenost prostora. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (4026Kb)

    Povzetek

    V diplomski nalogi sem obravnavala vpliv različnih tipov senčil na osvetljenost izbranega prostora z dnevno svetlobo. V uvodu je opisana problematika, ki se navezuje na pojem naravne svetlobe, njen vpliv na človeški vizualni zaznavni mehanizem ter racionalno rabo energije. V prvem delu diplomske naloge je predstavljena literatura, ki opisuje osvetljenost prostora z dnevno svetlobo in različne vrste senčil. V nadaljevanju je določen testni pisarniški prostor in izbor senčil za izvedbo nadaljnje analize. Za izvedbo analize v drugem delu diplomske naloge sta določeni dve skupini senčil, in sicer fiksna in premična senčila. Pri fiksnih senčilih je izvedena analiza za vertikalne in horizontalne izzidke, notranjo in zunanjo svetlobno polico, brisoleje s horizontalnimi ali z vertikalnimi lamelami in nadstrešek z lamelami. Pri premičnih senčilih je analiza izvedena za rolete, žaluzije in senčilo sonro. Na podlagi pridobljenih rezultatov analize je izvedena primerjava količnika dnevne svetlobe in povprečne osvetljenosti prostora za določene tipe senčil na tri kritične dni v letu pri treh tipičnih orientacijah. Prav tako je izvedena primerjava s predhodno določenimi vrednostmi osvetljenosti oziroma preverjeno je upoštevanje minimalnih zahtev iz pravilnikov in standardov, ki obravnavajo osvetljevanje z dnevno svetlobo. Ugotovila sem, da imajo analizirani tipi senčil zelo različen vpliv na osvetljenost izbranega prostora in da je za pravilen izbor potrebno upoštevati številne parametre. Za fiksna senčila velja, da le-ta vplivajo na osvetljenost prostora skozi celotno leto, kar se v določeni meri izkaže za slabost, medtem ko se s primerno regulacijo premičnih senčil lažje zagotovi ustrezne vizualne razmere v prostoru čez celotno leto. Senčila z lamelami (razen senčila sonro) se izkažejo za primernejša z vidika doseganja vizualnih kriterijev glede na rezultate ostalih analiziranih tipov senčil, saj se da s primernim kotom lamel lažje uravnavati dnevno svetlobo, ki vstopi v prostor.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: osvetljenost, dnevna svetloba, notranji prostor, senčila, količnik dnevne svetlobe, nivo povprečne osvetljenosti, vpliv
    Število strani: 108
    Obseg in dodatki: 108 str., 70 pregl., 12 graf., 35 sl., 1 pril.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    doc. dr. Mitja Košir444Mentor
    Datum in ura zagovora: 28 maj 2015
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=7066721)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Katedra za stavbe in konstrukcijske elemente (KSKE)
    ID vnosa: 5143
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/5143

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...