Zdrs toplotne izolacije pod temeljno ploščo v primeru potresne obtežbe

Janez Mikec (2014) Zdrs toplotne izolacije pod temeljno ploščo v primeru potresne obtežbe. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (5Mb)

    Povzetek

    Glavni cilj diplomske naloge je bila študija obnašanja toplotne izolacije ekstrudiranega polistirena pod temeljno ploščo ter določitev in predvidevanje morebitnega nivoja zdrsa konstrukcijskega sklopa pri potresni obremenitvi. V laboratoriju fakultete je bila izvedena raziskava različnih konstrukcijskih sklopov toplotne izolacije: a) sedem različnih sklopov z gladko površino in b) trije sklopi z utori na zgornji strani. Utori zagotavljajo boljšo sprijemnost med temeljno ploščo ter XPS izolacijo. Na ta način lahko preprečimo morebiten zdrs in poškodbe vertikalnih inštalacij, ki potekajo skozi toplotno izolacijo. Z eksperimenti smo določili koeficiente lepenja in jih primerjali s koeficientom zdrsa ter tako ugotovili v kakšnih primerih pride do zdrsa, ko je konstrukcija obremenjena s potresno obtežbo. Koeficient zdrsa smo definirali kot razmerje strižnih in normalnih napetosti na stiku konstrukcije (temeljne plošče) in toplotne izolacije. Izpeljali smo dve enačbi za primer pritličnih stavb, s katerimi ocenimo koeficienta zdrsa, in sicer: a) za konstrukcije, katerih nihajni časi so zelo kratki in jih lahko zaradi velike togosti v primerjavi s togostjo toplotne izolacije obravnavamo kot neskončno toge ter b) bolj podajne konstrukcije, katerih nihajni časi so v resonančnem območju spektra. V obeh primerih je predpostavljeno, da na odziv ocene vpliva le ena nihajna oblika. Ugotovili smo, da se zdrs toplotne izolacije lahko pojavi še posebej v primeru stavb, katerih nihajni časi so v resonančnem območju spektra pospeškov in katerih odziv je pri potresni obtežbi pretežno elastičen. Prikazali smo tudi trend dodatnih poenostavitev enačbe za zelo (neskončno) toge konstrukcije v resonančnem območju. Končna enačba za izračun koeficienta zdrsa predstavlja hitro in enostavno orodje za projektante, ki želijo preveriti možnost morebitnega zdrsa konstrukcijskega sklopa v primeru potresne obtežbe. Za oba tipa konstrukcij smo izbrali po en značilen primer stavbe, ki smo ga projektirali v skladu z Evrokod 8 standardom ter hkrati preverili možnost zdrsa. Potresni odziv stenaste konstrukcije smo ocenili tudi s pomočjo nelinearne N2 metode. Nelinearno obnašanje se pojavi le pri izvedbi konstrukcijskega sklopa z gladko površino toplotne izolacije. Za ta primer smo izračunali ciljna pomika.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: zdrs, toplotna izolacija, temeljna plošča, koeficient zdrsa, koeficient lepenja potres, inštalacijski vodi
    Število strani: 95
    Obseg in dodatki: 95 str., 50. sl., 58 pregl., 25 graf.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    prof. dr. Tatjana Isaković38Mentor
    izr. prof. dr. Violeta Bokan-Bosiljkov169Somentor
    Datum in ura zagovora: 24 oktober 2014
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=6849377)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Katedra za konstrukcije in potresno inženirstvo (KKPI)
    Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Katedra za preskušanje materialov in konstrukcij (KPMK)
    ID vnosa: 4996
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/4996

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...