Stroški varstva pred poplavami v Sloveniji

Klaudija Sapač (2014) Stroški varstva pred poplavami v Sloveniji. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (2183Kb)

    Povzetek

    Poplave s svojim vse pogostejšim pojavljanjem v zadnjem času kličejo po povečanju pozornosti do pojava poplav in ukrepih za zmanjšanje ter blaženje njihovih škodljivih posledic. Ukrepe za varstvo pred poplavami lahko v grobem razdelimo na gradbene in negradbene ter preventivne, interventne in kurativne. Odločitev za vrsto ukrepa, ki se bo izvajal z namenom izboljšanja poplavne varnosti, pa navadno pogojujejo razpoložljiva finančna sredstva za izvedbo ukrepa. V prvem delu naloge smo predstavili vrste ukrepov varstva pred poplavami, ki smo jih razdelili po strategijah kot so predstavljene v poročilu Združenih držav Amerike za krizno upravljanje in vodenje (FEMA). Podrobneje smo pregledali pravne predpise s področja varstva pred poplavami na evropski in nacionalni ravni, naloge pristojnih organov v konceptu varstva pred poplavami in še posebej izpostavili delovanje organov Agencije RS za okolje in Uprave RS za zaščito in reševanje. V drugem delu naloge smo preverjali koliko sredstev se letno nameni za izboljšanje poplavne varnosti v RS. Zanimala so nas predvsem državna proračunska sredstva ministrstva, pristojnega za okolje in ministrstva, pristojnega za obrambo. Preverili smo stroške obvezne državne gospodarske javne službe urejanja voda, stroške izdelave načrtov zmanjšanja poplavne ogroženosti, stroške intervencij civilne zaščite posameznih občin, ki smo jih primerjali z ocenjeno škodo v teh občinah pri poplavah. Pregledali smo tudi podatke o ocenjeni škodi pri poplavah v preteklem obdobju in programe obnove po poplavah. Na koncu smo na podlagi zbranih podatkov izračunali, da se več sredstev namenja za interventne in kurativne ukrepe kot za preventivne.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: varstvo pred poplavami, poplavna škoda, stroški, proračunska sredstva, zaščita in reševanje, urejanje voda
    Število strani: 89
    Obseg in dodatki: 89 str., 15 graf., 26 pregl., 5 sl.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    prof. dr. Mitja Brilly11Mentor
    Datum in ura zagovora: 24 oktober 2914
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=6876001)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Katedra za splošno hidrotehniko (KSH)
    ID vnosa: 4994
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/4994

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...