Pregled inženirsko bioloških metod v sonaravnem urejanju vodotokov

Matic Zakotnik (2014) Pregled inženirsko bioloških metod v sonaravnem urejanju vodotokov. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (3399Kb)

    Povzetek

    V diplomski nalogi je predstavljen pregled uporabe inženirsko bioloških metod, tj. sonaravno urejanje rečnih strug. Za zaščito se uporablja naravne materiale in predvsem živo gradivo. Z inženirsko biološkimi ukrepi se lahko prepreči ali omili rečno, površinsko, vodno in snežno ter tudi vetrno erozijo. Na podlagi razpoložljivih virov in primerov dobre prakse so predstavljene raznovrstne inženirsko biološke tehnike, ki so primerne za stabilizacijske ukrepe na dnu struge, na brežini vodotokov in tudi za izboljšanje habitatnih razmer v vodotokih. Uporabne so za točkovna, linijska ali ploskovna zavarovanja večjih razsežnosti, omogočajo pa tudi dograjevanje in kombiniranje s klasičnimi tehničnimi zgradbami, še posebej na odsekih, kjer so brežine izpostavljene večjim erozijskim silam. Inženirsko biološke metode v primerjavi s klasičnimi metodami za doseganje ustrezne stabilizacijske funkcije potrebujejo nekaj več časa, so stroškovno sprejemljivejše in manj zahtevne za gradnjo. Njihova življenjska doba ob ustreznem vzdrževanju je vsaj 50 let. Zahtevajo specifična znanja in izkušnje ter več ročnega dela, zato so uporabne tudi na oddaljenih in za mehanizacijo težje dostopnih mestih. Sonaravne ureditve omogočajo ugodne razmere za vodne in obvodne ekosisteme, prav tako pa so bolj vpete v okoliško krajino in estetsko privlačne.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: inženirsko biološke metode, sonaravno urejanje vodotokov, naravna gradiva, protierozijska zaščita, stabilizacija rečne struge, rečna erozija
    Število strani: 66
    Obseg in dodatki: 66 str., 5 pregl., 43 sl.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    prof. dr. Matjaž Mikoš78Mentor
    doc. dr. Simon Rusjan399Somentor
    Datum in ura zagovora: 16 september 2014
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=6728033)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Katedra za splošno hidrotehniko (KSH)
    ID vnosa: 4938
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/4938

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...