Matrična metoda za obračun del pri gradnji predorov

Gašper Brus (2014) Matrična metoda za obračun del pri gradnji predorov. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (4Mb)

    Povzetek

    V diplomski nalogi smo obravnavali matrično metodo za obračun del pri gradnji predorov, ki je podana v avstrijskem standardu ÖNORM B 2203-1. V prvem delu diplomske naloge smo opisali potek geomehanskega načrtovanja predorov, katerega del je tudi matrična metoda. Posebej smo izpostavili prednosti matrične metode v primerjavi z dosedanjim sistemom, ki se je uporabljal v Sloveniji do leta 2007. V drugem delu diplomske naloge smo na primeru 500 m dolgega hipotetičnega predora prikazali uporabo matričnega sistema. Za prikaz prednosti matrične metode smo uporabili dva obračunska modela. Prvi model je striktno sledil matrični metodi, drugi pa je imel časovno odvisne stroške gradbišča prelite v stroške izkopa. Obračun del na odseku smo izvedli za tri različne razvoje dogodkov (A, B in C). V izvedbi A se geotehnične razmere od predvidenih ne razlikujejo, medtem ko je pri izvedbah B in C prišlo do odstopanj. V izvedbi B so geotehnične razmere ugodnejše od predvidenih, v izvedbi C pa zahtevnejše. Iz dobljenih rezultatov smo opazili, da so celotni stroški odseka predora v izvedbi A enaki ponudbi pri obeh obračunskih modelih. Pri izvedbah B in C je imel prvi obračunski model večja odstopanja od ponudbe kot drugi. Ugotovili smo, da se razlike med obračunskima modeloma zaradi spremembe geotehničnih razmer povečujejo z velikostjo stroškov gradbišča ter so močno odvisne od roka dokončanja del.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: Matrični sistem, podporni tip, prvo razvrstitveno število, drugo razvrstitveno število, tveganje, dolžina izkopnega koraka, podporno število
    Število strani: 110
    Obseg in dodatki: 110 str., 130 pregl., 27 sl., 2 pril.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    izr. prof. dr. Janko Logar67Mentor
    Andrej ŠtimulakSomentor
    Datum in ura zagovora: 19 maj 2014
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=6660705)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Katedra za mehaniko tal z laboratorijem (KMTal)
    ID vnosa: 4803
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/4803

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...