Uporaba ultrazvoka za analizo vpliva naknadnega mehanskega poseganja v strukturo betona

Matevž Hribar (2014) Uporaba ultrazvoka za analizo vpliva naknadnega mehanskega poseganja v strukturo betona. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (3941Kb)

    Povzetek

    Glavni namen diplomske naloge je na podlagi ultrazvočnih meritev formiranja strukture materialov s cementnim vezivom ugotoviti vpliv mehanskega poseganja v strukturo v smislu občutnega vplivanja na vezanje in zgodnji razvoj trdnostnih karakteristik materiala. Proučevali smo predvsem spremembe mehanskih lastnosti: elastični modul, tlačno trdnost, konsistenco in čas vezanja. Tematike vpliva mehanskih posegov v strukturo materialov s cementnim vezivom (t.j. cementnih past, malt, betonov) na kakovost in mehanske lastnosti v odvisnosti od časa smo se lotili z vidika potreb po kvalitetni vgradnji in zagotavljanju ustreznih mehanskih lastnosti. Zanimal nas je vpliv v primerih kadar materiala ne vgradimo takoj po pripravi (dolg transport ali morebitne druge okoliščine, ki ne omogočajo takojšnje vgradnje) in vpliv mehanskih posegov v strukturo pri določenih časih (ponovno mešanje, revibriranje). Čase v obdobju vezanja, pri katerih smo mehansko posegli v strukturo materialov s cementnim vezivom in čas vezanja posamezne mešanice smo določili z novo ultrazvočno metodo, ki temelji na razmerju največjih amplitud dveh prevladujočih frekvenc, ki se pojavita v frekvenčnem spektru vzdolžnega valovanja. Za potrebe dosega cilja diplomskega dela smo poleg ultrazvočne metode uporabili klasične preskusne metode za določitev tlačnih trdnosti in statičnega elastičnega modula. Za analizo razvoja dinamičnega elastičnega modula smo uporabili napravo GrindoSonic, ki temelji na principu indukcije valovanja v vzorcu. Konsistenco pa smo določevali vizualno. Na podlagi lastnih eksperimentalnih preiskav smo ugotovili, da naknadni mehanski poseg (ne glede na obdobje v fazi vezanja) v strukturo mešanic ne vpliva bistveno na končne mehanske lastnosti. Časi vezanja se v relativnem smislu ponekod celo skrajšajo. Vendar pa nam konsistenca v praksi ne omogoča kvalitetne vgradnje brez uporabe dodatkov (plastifikatorjev).

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: cementni materiali, hidratacija, formiranje strukture, ultrazvočne meritve, vezanje, tlačna trdnost, elastični modul, konsistenca
    Število strani: 56
    Obseg in dodatki: 56 str., 5 pregl., 44 sl., 20 en.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    prof. dr. Goran Turk136Mentor
    doc. dr. Gregor TrtnikSomentor
    Datum in ura zagovora: 18 junij 2014
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=6659169)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Katedra za mehaniko (KM)
    ID vnosa: 4760
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/4760

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...