Simulacije širjenja onesnažil iz rek v Severnem Jadranu po metodi sledenja delcev

Anja Praznik (2014) Simulacije širjenja onesnažil iz rek v Severnem Jadranu po metodi sledenja delcev. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (9Mb)

    Povzetek

    Z modelom NAFTA3d, ki deluje po metodi sledenja delcev, smo izvedli sezonske simulacije širjenja potencialnih onesnažil iz dveh večjih rek, ki se izlivata v Severni Jadran. V nalogi prikazujemo koncentracije in ustrezna polja tokov za nekaj izbranih situacij, v katerih so se na nekaterih območjih pojavile povišane koncentracije delcev. Uporabili smo z modelom NAPOM izračunana dnevna povprečja hitrostnih polj za leto 2012 in opazovali gibanje onesnažil z različno plovnostjo. Delci z gostoto večjo od gostote morske vode so potonili blizu izliva. Delci z nevtralno plovnostjo so se porazdelili po vodnem stolpcu, povišane koncentracije se pri vtoku Soče pojavljajo blizu izliva, od Pada pa se širijo proti vzhodni obali Severnega Jadrana. Plavajoči delci iz Soče se večinoma gibljejo v smeri generalne cirkulacije v Severnem Jadranu: potujejo ob severni obali do Benetk in naprej do izliva Pada, lahko pa se v določenih razmerah tudi koncentrirajo v madež s središčem na koordinatah 44° 55' S in 13° E. Plavajoči delci iz Pada potujejo najprej proti jugovzhodu in nato proti vzhodu, vendar pa zaradi bližine odprtega roba te simulacije niso popolnoma zanesljive. Koncentracije so najvišje pri plavajočih delcih, ki zaradi hitrejših tokov na gladini tudi najhitreje potujejo.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: onesnažila, Severni Jadran, Soča, Pad, model NAFTA3d, metoda sledenja delcev
    Število strani: 64
    Obseg in dodatki: 64 str., 2 pregl., 94 sl., 1. graf.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    izr. prof. dr. Dušan Žagar180Mentor
    dr. Matjaž LičerSomentor
    Datum in ura zagovora: 23 maj 2014
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=6613089)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Katedra za mehaniko tekočin z laboratorijem (KMTek)
    ID vnosa: 4736
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/4736

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...