Projektiranje nosilnih elementov konstrukcije iz križno lepljenih lesenih plošč

Alen Lulić (2014) Projektiranje nosilnih elementov konstrukcije iz križno lepljenih lesenih plošč. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (7Mb)

    Povzetek

    Les se je v zadnjih letih razvil v visokotehnološki izdelek, katerega meje razvoja še zdaleč niso dosežene. Miselnost, da je les uporaben le za gradnjo počitniških hiš, vrtnih lop in podobnih pomožnih objektov, z razvojem postaja del preteklosti. Danes les oziroma lesena gradnja lahko konkurira najzahtevnejšim izvedbam objektov, tako individualnega kot javnega značaja. K temu je veliko pripomogla iznajdba konstrukcijskih elementov iz križno lepljenih lesenih panelov, s katerimi lahko rešujemo zelo zahtevne in kompleksne konstrukcijske in arhitekturne zasnove objektov. V diplomski nalogi je predstavljeno projektiranje konstrukcije iz križno lepljenih lesenih plošč na potresnem območju. V začetku diplomske naloge so opisane prednosti gradnje lesenih stavb z vidika trajnostnega razvoja. Sledi predstavitev križno lepljenih lesenih plošč, ki izkazujejo mnogo bolj enakomerne in boljše mehanske lastnosti kot enosmerno lepljeni leseni elementi. Predstavljena je HOBS metoda projektiranja konstrukcij iz križno lepljenih lesenih plošč, ki sta jo predlagala Blass in Fellmoser (»Homogenised, Orthotropic plane stress Blass reduced cross Section method«). Projektiranje nosilnih elementov konstrukcije iz križno lepljenih plošč je predstavljeno na idejnem načrtu študentskega doma, katerega načrte je pripravil študent arhitekture. Modeliranje konstrukcije je bilo izvedeno s pomočjo programskega orodja Sofistik za osnovna projektna stanja in potresno situacijo. Dimenzionirani so izbrani kritični nosilni elementi in spoji za mejno stanje nosilnosti. Kontrola mejnega stanja uporabnosti je bila izvedena s kontrolo povesov plošč in kontrolo etažnih pomikov konstrukcije zaradi potresne obtežbe. Požarno zaščito konstrukcije smo preverili s poenostavljenim računskim postopkom v skladu s standardom SIST EN 1995-1-2 na podlagi reduciranega prereza. Končamo z zaščito lesenih konstrukcij.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: projektiranje lesenih konstrukcij, križno lepljene lesene plošče, vplivi na stavbe, računski model, mejna stanja, projektiranje spojev, potresna odpornost, požarna varnost, zaščita lesenih konstrukcij
    Število strani: 117
    Obseg in dodatki: 117 str., 25 pregl., 99 sl.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    izr. prof. dr. Jože Lopatič69Mentor
    Datum in ura zagovora: 23 januar 2014
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=6491233)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Katedra za masivne in lesene konstrukcije (KMLK)
    ID vnosa: 4573
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/4573

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...