Numerično modeliranje tokov onesnažil med okoljskimi segmenti

Vanja Ramšak (2013) Numerično modeliranje tokov onesnažil med okoljskimi segmenti. Doktorska disertacija.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (4Mb)

    Povzetek

    Obravnavamo numerično modeliranje privzdigovanja in transporta sedimenta ter tokov onesnažil med sedimentom, vodo in zrakom. Ti procesi so pomemben del masnih bilanc sedimenta in onesnažil v vodnem okolju. Na privzdigovanje sedimenta imajo vpliv tokovi in valovi, v plitvih zalivih pa tudi pomorski promet. Izdelali smo nov model, ki iz podatkov o plovbi in značilnostih ladij izračuna strižne hitrosti ob dnu zaradi delovanja ladijskega vijaka. Obstoječi tridimenzionalni matematični model PCFLOW3D smo nadgradili z vmesniki za povezovanje z modelom valovanja SWAN. Na območju Tržaškega in Koprskega zaliva smo z nadgrajenim modelom PCFLOW3D izvedli simulacije s kombinacijami različnih dejavnikov (tokovi, valovi, plovba) na privzdigovanje sedimenta. Rezultati simulacij kažejo, da je v običajnih meteoroloških razmerah najpomembnejši dejavnik plovba, saj so lokalne strižne hitrosti ob dnu v obravnavanih primerih za red velikosti večje od drugih vplivov. Z novim modelom je mogoče ovrednotiti vpliv različnih plovil na dno in ob danih koncentracijah onesnažil izračunati njihov vnos v vodni stolpec zaradi meteoroloških dejavnikov in plovbe. Meritve lebdečin plavin na reki Idrijci v nestacionarnih pogojih za ovrednotenje histereze lebdečih plavin in nadaljnje ovrednotenje transporta živega srebra v porečjih Idrijce in Soče proti Tržaškemu zalivu zaradi velikih logističih težav niso dale pričakovanih rezultatov. Z izpopolnjeno metodo Gårdfeldt in modelom izmenjave plinov smo izračunali izmenjavo živega srebra med vodo in ozračjem v Sredozemskem morju. Zelo visoki rezultati v primerjavi z drugimi izvedenimi študijami nakazujejo, da imajo pomembno vlogo pri izmenjavi procesi v mejni plasti, ki jih doslej ni bilo mogoče modelirati ali da so na območju Sredozemlja prisotni razmeroma veliki, doslej nepoznani viri živega srebra.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Doktorska disertacija)
    Ključne besede: transport sedimentov, gibalna količina ladijskega vijaka, valovi, histereza lebdečih plavin, izmenjava plinov med vodo in zrakom, model izmenjave plinov, model PCFLOW3D, Tržaški zaliv, Koprski zaliv
    Število strani: 190
    Obseg in dodatki: 190 str., 16 pregl., 70 sl., 91 en.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    doc. dr. Dušan Žagar180Mentor
    Datum in ura zagovora: 09 december 2013
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=6436705)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Katedra za mehaniko tekočin z laboratorijem (KMTek)
    ID vnosa: 4531
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/4531

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...