Testiranje uporabnosti programskega vmesnika SAP2000

Žiga Šebenik (2013) Testiranje uporabnosti programskega vmesnika SAP2000. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (5Mb)
    [img] Arhiv (ZIP)
    Prenos (11Mb)

      Povzetek

      S pomočjo programskega vmesnika za program SAP2000, ki je program za računanje konstrukcij po metodi končnih elementov, je mogoče vzpostaviti dvosmerno povezavo z drugo programsko opremo. Zato smo v okviru diplomske naloge preučili možnosti uporabe programskega vmesnika za razvoj nove, bolj specifične programske opreme in za razvoj novih možnosti znotraj programa SAP2000. V prvem delu diplomske naloge najprej predstavimo programski vmesnik, programske jezike in tehnologije, ki smo jih uporabili pri izdelavi programske opreme ter teoretične osnove dinamike konstrukcij. V drugem delu prikazujemo različne možnosti uporabe programskega vmesnika programa SAP2000. Najprej prikažemo program za modalno analizo enostavnih konstrukcij, ki je integriran v program Microsoft Excel, sledi predstavitev vtičnika za dinamično analizo na osnovi potresnega scenarija in prikaz še nekaterih drugih možnosti uporabe programskega vmesnika. V okviru vtičnika za dinamično analizo na osnovi potresnega scenarija smo vzpostavili bazo akcelerogramov PEER centra iz Kalifornije, ki jo uporabljamo za izbor akcelerogramov na osnovi potresnega scenarija, ki se nanaša na magnitudo potresa, oddaljenost potresa, tip tal ter nekatere ostale parametre potresov. Z razvitimi aplikacijami smo pokazali možnost razširitve uporabniškega vmesnika za interakcijo s programom SAP2000, deloma avtomatizirali proces analize na osnovi potresnega scenarija, nadgradili funkcionalnost programa SAP2000 in avtomatizirali parametrične analize. Na te načine lahko izboljšamo procese za projektiranje objektov ter omogočimo bolj detajlne študije, katere so precej zamudne predvsem zaradi priprave podatkov za izvajanje analiz.

      Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
      Ključne besede: programski vmesnik, API, SAP2000, parametrične študije, avtomatizacija, nihajni časi, modalna analiza, analiza na osnovi potresnega scenarija, SSPA, vtičnik, baza akcelerogramov
      Število strani: 87
      Obseg in dodatki: 87 str., 6 pregl., 113 sl., 57 en., 3 pril.
      Jezik vsebine: slovenščina
      Mentor / Somentorji:
      Ime in priimekIDFunkcija
      izr. prof. dr. Matjaž Dolšek216Mentor
      doc. dr. Matevž Dolenc215Somentor
      Datum in ura zagovora: 28 oktober 2013
      Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=6402145)
      Ustanova: Univerza v Ljubljani
      Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
      Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Katedra za gradbeno informatiko (KGI)
      Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Katedra za konstrukcije in potresno inženirstvo (KKPI)
      ID vnosa: 4471
      URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/4471

      Akcije (potrebna je prijava)

      Pregled vnosa

      Prenosi dokumenta

      Še več statistike za to delo...