Možnosti uporabe blata iz Centralne čistilne naprave Murska Sobota

Andreja Bernjak (2013) Možnosti uporabe blata iz Centralne čistilne naprave Murska Sobota. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (4041Kb)

    Povzetek

    Namen diplomskega dela je bil proučiti sedanje stanje ravnanja z blatom na Centralni čistilni napravi Murska Sobota. Ugotovljeno je bilo, da je izvoz blata v sosednje države ob obstoječem znanju na tem področju neustrezna rešitev. Blato iz komunalnih čistilnih naprav namreč ni odpadek, temveč predstavlja snovni in energetski potencial. Narejene so bile analize blata po postopku, ki ga določa veljavna zakonodaja. Po teh analizah ima blato iz Centralne čistilne naprave Murska Sobota status nenevarnega odpadka in je primerno za kompostiranje. V delu so obravnavane alternativne možnosti za končno obdelavo blat, kakšno je ravnanje z blati ponekod v tujini, kaj lahko pričakujemo v prihodnosti in kakšni so trenutni zakonski okviri na tem področju. Na osnovi dobljenih podatkov je predlagan najbolj primeren način uporabe blata iz CČN Murska Sobota in sicer uporaba blata za gnojenje ustreznih kmetijskih površin na območju občine Murska Sobota. Hranljive snovi iz blata so za okolje in rastline primernejša opcija gnojenja kot uporaba mineraliziranih gnojil. Tovrstna uporaba blata pomeni recikliranje pomembnih hranil za rastline, zlasti dušika in fosforja, slednji je tudi najbolj cenjen element blata. Znano je, da bodo v približno 50-tih letih vse danes poznane svetovne zaloge apatita (vir fosforja) izčrpane, zato je nujno, da se vzpostavi sistem kroženja snovi tam, kjer je to mogoče. Primerne površine za nanos blata v občini M. Sobota so združene v dve večji območji, kar omogoča logistično najbolj primerno rešitev za raztros blata v obdobjih gnojenja. Narejena je tudi cenovna analiza uporabe blata na kmetijskih površinah. Za primerjavo z odvišnim blatom je obravnavano trenutno najbolj prodajano mineralno gnojilo pri nas, NPK 15-15-15. Ugotovljeno je bilo, da bi z uporabo blata lahko prihranili do 200.000 EUR vrednih mineralnih gnojil.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: komunalna čistilna naprava, blato iz komunalnih čistilnih naprav, recikliranje, fosfor, kompost, kmetijske površine, nenevarni odpadki, ponovna uporaba, mineralna gnojila, predpisi, gnojenje
    Število strani: 82
    Obseg in dodatki: 82 str., 23 pregl., 14 sl., 4 graf., 8 pril.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    izr. prof. dr. Jože Panjan85Mentor
    asist. dr. Mario Krzyk205Somentor
    Datum in ura zagovora: 25 oktober 2013
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=6407521)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Inštitut za zdravstveno hidrotehniko (IZH)
    ID vnosa: 4466
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/4466

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...