Izmenjava živega srebra med vodo in zrakom v Tržaškem zalivu

Špela Tomažič (2013) Izmenjava živega srebra med vodo in zrakom v Tržaškem zalivu. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (908Kb)

    Povzetek

    Živo srebro se nahaja tako v vodi kot v zraku in lahko prepotuje velike razdalje, zaradi cesar se danes obravnava kot globalno onesnažilo. Z razvojem industrije so se koncentracije živega srebra povecale v vseh okoljskih segmentih. Hlapi elementarnega živega srebra so za cloveka škodljivi, vendar najvecjo nevarnost cloveku predstavlja metilirano živo srebro, ki s pomocjo bakterij nastaja v sedimentu in se zlahka bioakumulira in biomagnificira v prehranjevalni verigi. Najbolj ogroženi so ljudje, katerih glavni vir prehrane so ribe in školjke. Zaradi zavedanja o njegovi strupenosti se znanstveniki po celem svetu trudijo razložiti speciacijo živega srebra in ovrednotiti faktorje, ki vplivajo na pretvorbe in tokove živega srebra med razlicnimi okoljskimi segmenti, predvsem v morju. Najvecji delež tokov v Sredozemskem morju predstavlja izmenjava med vodo in zrakom. V Tržaškem zalivu je ta clen masne bilance zelo pomemben. Za glavni dejavnik, ki vpliva na izmenjavo živega srebra med vodo in zrakom, velja veter. Na podlagi meritev in poizkusov so bili razviti razlicni modeli (parametrizacije), za upoštevanje vetra v racunu izmenjave. Pri primerjavi parametrizacij smo uporabili enake vhodne podatke, dobili pa smo zelo razlicne rezultate, razlike so lahko tudi do trikratne. S samo primerjavo med modeli je ovrednotenje najboljšega in najbolj primernega nemogoce. Preverili smo tudi vpliv povprecenja vetra in ugotovili, da s povprecenjem sicer zmanjšujemo vetrovne konice, vendar pa so razlike pri koncnih rezultatih majhne.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: živo srebro, izmenjava plina med vodo in zrakom, model izmenjave plina, hitrost prenosa plina, Tržaški zaliv
    Število strani: 38
    Obseg in dodatki: 38 str., 25 pregl., 2 sl., 4 graf.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    doc. dr. Dušan Žagar180Mentor
    Datum in ura zagovora: 24 september 2013
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=6366817)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Katedra za mehaniko tekočin z laboratorijem (KMTek)
    ID vnosa: 4333
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/4333

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...