Hidrološka regionalizacija verjetnostnih analiz visokovodnih konic v Sloveniji

Katarina Kavčič (2013) Hidrološka regionalizacija verjetnostnih analiz visokovodnih konic v Sloveniji. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (6Mb)
    [img] Arhiv (ZIP)
    Prenos (665Kb)

      Povzetek

      Poplave v Sloveniji so zaradi velike vodnatosti dokaj pogost pojav. Za kakovostno načrtovanje zaščite je potrebno poznati podatke o projektnih pretokih. Osnovna metoda za določevanje projektnih pretokov s predpisano povratno dobo je verjetnostna analiza. Verjetnostna analiza je postopek, ki povezuje različno obsežne hidrološke pojave s pogostostjo njihovega pojavljanja, njena nadgradnja pa je hidrološka regionalizacije verjetnostne analize. Temelji na hidroloških regijah, ki jih tvorijo vodomerne postaje s podobnimi lastnostmi. V nadaljevanju tako ne analiziramo več vsake postaje posebej ampak celotno regijo. Glavna prednost tega postopka je, da so ocene lahko bolj točne tudi za lokacije s pomanjkljivimi podatki. Za izvedbo regionalne verjetnostne analize so potrebni štirje glavni koraki. Najprej moramo pregledati podatke in njihovo točnost. Pri tem si lahko pomagamo tudi z mero neskladnosti. Sledi najpomembnejši korak analize, določanje homogenih regij. Poznamo več metod, izmed katerih je za veliko število podatkov najprimernejša metoda razvrščanja. Hkrati z delitvijo podatkov v regije pa je s testom mere heterogenosti potrebno preverjati, če so dobljene regije homogene. Naslednji korak je izbira verjetnostne porazdelitve za regije, ki temelji na različnih testih ustreznosti. Na koncu pa je potrebno oceniti še parametre izbrane porazdelitve in kvantile. V diplomski nalogi je najprej predstavljeno teoretično ozadje statističnih metod, ki smo jih uporabili pri posameznih korakih analize. Po tem pa sledi hidrološka regionalizacija verjetnostnih analiz visokovodnih konic v Sloveniji, s prikazanimi rezultati ter njihovo analizo.

      Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
      Ključne besede: Hidrološka regionalizacija, verjetnostna analiza, visokovodne konice, L-momenti, metode razvrščanja, mera heterogenosti
      Število strani: 113
      Obseg in dodatki: 113 str., 28 pregl., 44 sl., 47 en., 8 pril.
      Jezik vsebine: slovenščina
      Mentor / Somentorji:
      Ime in priimekIDFunkcija
      doc. dr. Mojca Šraj222Mentor
      prof. dr. Mitja Brilly11Somentor
      Datum in ura zagovora: 24 junij 2013
      Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=6282081)
      Ustanova: Univerza v Ljubljani
      Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
      Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Katedra za splošno hidrotehniko (KSH)
      ID vnosa: 4225
      URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/4225

      Akcije (potrebna je prijava)

      Pregled vnosa

      Prenosi dokumenta

      Še več statistike za to delo...