Preučevanje deleža prodiranja aerolaserskih žarkov skozi vegetacijo na izbranih primerih

Karla Košir (2013) Preučevanje deleža prodiranja aerolaserskih žarkov skozi vegetacijo na izbranih primerih. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (5Mb)

    Povzetek

    Aerolasersko skeniranje je tehnika daljinskega zaznavanja, ki se uporablja za zajem 3D-podatkov o prostoru. Zaradi sposobnosti delnega prodiranja aerolaserskih žarkov skozi krošnje dreves se to tehniko med drugim uporablja za zajem in opis podatkov o gozdni strukturi. Poleg informacij o horizontalnem obsegu vegetacijskih sestojev (2D) omogoča ta tehnika tudi pridobitev informacij o vertikalni strukturi vegetacije. Sposobnost prodiranja laserskih žarkov omogoča pridobitev informacij o strukturi krošenj in o podrasti. Prodiranje aerolaserskih točk v diplomski nalogi preučujem s pomočjo klasifikacije. Točke sem glede na višino njihovega odboja nad tlemi klasificirala v pet višinskih razredov: tla, trava, grmičevje, srednja vegetacija in visoka vegetacija. Ugotavljala sem vpliv različnih gostot aerolaserskega skeniranja na uporabnost aerolaserskih podatkov za ugotavljanje vertikalne strukture vegetacije. Delež prodiranja sem preučevala na konkretnih primerih. Na podlagi testnih vzorcev, izbranih na treh lokacijsko in vegetacijsko različnih območjih v Sloveniji, sem sklepala o značilnostih prodiranja glede na vrsto vegetacije in glede na gostoto aerolaserskega skeniranja. Na izbranih vzorcih preučevanja deleža prodiranja sem ugotovila, da snemanje z gostoto 10 točk/m2 v primerjavi z gostoto 5 točk/m2 ne doprinese k podrobnejši določitvi vertikalne strukture vegetacije.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: aerolasersko skeniranje, delež prodiranja, vegetacija, pokrovnost, klasifikacija
    Število strani: 62
    Obseg in dodatki: 62 str., 20 pregl., 26 sl., 3 en., 26 pril.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    doc. dr. Mojca Kosmatin Fras221Mentor
    asist. dr. Mihaela Triglav Čekada576Somentor
    Datum in ura zagovora: 27 maj 2013
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=6259041)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za geodezijo > Katedra za kartografijo, fotogrametrijo in daljinsko zaznavanja (KKFDZ)
    ID vnosa: 4205
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/4205

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...