Požar v knjižnici Fakultete za gradbeništvo in geodezijo

Nejc Repše (2012) Požar v knjižnici Fakultete za gradbeništvo in geodezijo. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (6Mb)

    Povzetek

    Požar je kompleksen pojav, ki ga je v naravi nemogoče predvideti. Zato je smiselno, da si pomagamo z računalniškimi programi, ki omogočajo oceno razvijanja požara in stranskih produktov, ki nastajajo med gorenjem. Velikokrat se preiskovalci nesreč zatekajo k simuliranju situacij, ki jim omogoči vpogled v vzroke nesreče in v to, kaj je potrebno pri zasnovah materialov ali prostorov spremeniti. V prvem delu diplomske naloge sem povzel osnove in produkte gorenja. Predstavil sem tipičen razvoj požara v objektu in posamezne faze požara. Nato sem opisal zakonodajo, ki ureja varstvo pred požarom in tehnično smernico o požarni varnosti v stavbah. Da je požar v objektu možen, morajo biti izpolnjeni trije ključni pogoji. V prostoru morajo biti prisotni zrak, toplota in dovolj goriva. V drugem delu diplomske naloge sem modeliral 5 različnih scenarijev gorenja knjižnice na fakulteti s programskim paketom FDS in Smokeview. Z različnimi scenariji sem hotel prikazati razvoj požara v odvisnosti od lokacije požara in potek požara glede na spremenljive pogoje, ki jim je požar podvržen. Na osnovi rezultatov računalniške simulacije sem naredil primerjavo med dvema skupinama rezultatov glede na mesto vžiga. V zadnjem računskem primeru sem simuliral tudi gašenje požara s pomočjo plina CO2, ki pride v poštev pri prostorih z velikim požarnim tveganjem in v prostorih z občutljivo opremo. Na osnovi rezultatov sem pokazal, kako bi lahko izboljšali požarno varnost fakultete in evakuacijsko pot v primeru požara v knjižnici. Ugotovil sem, da je požar izredno nepredvidljiv in da ima posamezna spremenljivka v začetni fazi požara velik vpliv na njegov razvoj. Obenem sem spoznal, da je lahko gašenje knjižnice s CO2 zelo učinkovito, saj s tem ne poškodujemo opreme. Posebno pozornost pa je potrebno nameniti zakasnitvi gašenja, da imajo osebe dovolj časa za varen umik iz prostora.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: požar, simulacija požara, temperatura, saje, vidljivost, porušitev, gorenje, požarna odpornost, varnost v primeru požara, koncentracija dima, požarna varnost, knjižnica
    Število strani: 86
    Obseg in dodatki: 82 str., 14 pregl., 73 sl.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    prof. dr. Aleš Krainer59Mentor
    doc. dr. Mitja Košir444Somentor
    Datum in ura zagovora: 20 december 2012
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=6131041)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Katedra za stavbe in konstrukcijske elemente (KSKE)
    ID vnosa: 4105
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/4105

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...