Možnosti rabe voda v Sloveniji

Jana Meljo (2012) Možnosti rabe voda v Sloveniji. Magistrsko delo.

[img]
Predogled
PDF - Objavljena verzija
Prenos (30Mb)

    Povzetek

    Namen magistrskega dela je bil ugotoviti, koliko površinske vode se v Sloveniji že rabi, kako pogosta je raba površinskih voda, kakšni so deleži povratne in nepovratne vrste rabe površinskih voda in kakšne so možnosti za nadaljnjo rabo površinskih voda. Osnovne enote, za katere so računani podatki, so vodna telesa površinskih voda, porečja/povodja in vodni območji. Prvi in tretji termin prihajata v naš pravni red z Vodno direktivo (Water Framework Directive). Za določitev in izračun deležev rabljene vode in posledično ocenitev možnosti nadaljnje rabe površinskih voda, je potrebno poznati tako naravne danosti, predvsem vodnatost Slovenije, kot tudi količine že rabljene vode. V prvem delu dela so predstavljeni elementi vodnega kroga: padavine, evaporacija, odtok in druge hidromorfološke značilnosti Slovenije. V nadaljevanju je iz različnih evidenc povzeta količina rabljene vode, v tretjem delu pa so s pomočjo karakterističnih pretokov, Qes, empiričnih enačb in krivulj trajanja pretokov ocenjene možnosti nadaljnje rabe voda. Za izračun le-teh so uporabljene enačbe iz Uredbe o ekološko sprejemljivem pretoku. Enačba je enostavna, le faktor za izračun Qes je izredno kompleksen in je odvisen od mnogih dejavnikov. Za oceno možnosti nadaljnje rabe površinskih voda so bili narejeni trije variantni izračuni. Na podlagi najprimernejše variante so ocenjene možnosti nadaljnje rabe površinskih voda. Rezultati so prikazani na kartografskih in tabelaričnih prilogah in so ločeni glede na vrsto odvzema na povratni: kratek, dolg, točkovni in nepovratni: majhen, v vodnatem ali sušnem obdobju leta ali tekom celega leta.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Magistrsko delo)
    Ključne besede: pregled rabe voda, vodna telesa površinskih voda, vodne pravice, ekološko sprejemljiv pretok, možnosti nadaljnje rabe voda
    Število strani: 111
    Obseg in dodatki: 111 str., 11 pregl., 17 sl., 11 pril.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    prof. dr. Mitja Brilly11Mentor
    Datum in ura zagovora: 10 julij 2012
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=5900129)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Katedra za splošno hidrotehniko (KSH)
    ID vnosa: 3861
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/3861

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...