Vloga mešanih kmetij v gospodarski, okoljski in prostorski preobrazbi obmestij

Nika Razpotnik Visković (2012) Vloga mešanih kmetij v gospodarski, okoljski in prostorski preobrazbi obmestij. Doktorska disertacija.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (14Mb)

    Povzetek

    V doktorski disertaciji raziskujemo vlogo polkmetij v gospodarski, okoljski in prostorski preobrazbi obmestij. Na podlagi vzorca slovenskih obmestnih kmetij ugotavljamo, kakšen je vpliv bližine trga delovnih mest na mobilnost kmečke delovne sile, ali se socialno-ekonomske značilnosti obmestnih kmečkih gospodarstev odražajo v značilnostih gospodarjenja ter posledično v prostoru in kakšna je vloga polkmetij pri krepitvi večnamenske funkcije kmetijstva. Z vidika prostorskega načrtovanja je pomembno, da poznamo razvojni potencial kmetij na planskem območju in večji poudarek namenimo najbolj vitalnim ter stabilnim kmetijam ne glede na to, ali gre za čiste kmetije ali polkmetije. Kot odgovor na vprašanje, na kašen način oceniti razvojni potencial kmetij na izbranem območju v sprejemljivem časovnem in finančnem okviru, smo pripravili metodologijo za vrednotenje razvojnega potenciala obmestnih kmetij z vidika socialno-ekonomskih in kmetij, vrednotenje širitvenega potenciala in konfliktnosti kmetij, vrednotenje kakovosti in strukture kmetijskih zemljišč in vrednotenje učinkov prostorskonačrtovalskih in varovalnih ukrepov na razvojni potencial kmetij. Metodologija je primerna za vrednotenje vseh socialno-ekonomskih tipov kmetij, preizkusili pa smo jo na primeru vzorčnih kmetij na območju Kamniškobistriške ravnine. Na koncu disertacije smo oblikovali priporočila za prostorsko umeščanje kmetij in kmetijske dejavnosti v naseljih oziroma drugih planskih območjih, v katerih prikazujemo nekaj hipotetičnih primerov umeščanja kmetij v prostoru za čim bolj učinkovito delovanje kmetij in čim manj konfliktov z ostalimi prebivalci.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Doktorska disertacija)
    Ključne besede: mešane kmetije, obmestja, vrednotenje razvojnega potenciala kmetij, prostorsko načrtovanje, Kamniškobistriška ravnina, študija primera
    Število strani: 182
    Obseg in dodatki: 182 str., 41 pregl., 42 sl., 8 f.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    prof. dr. Andrej Pogačnik96Mentor
    izr. prof. dr. Drago Kos57Somentor
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=5864033)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    ID vnosa: 3830
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/3830

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...