In-situ in laboratorijske preiskave historičnih malt

Nuša Černe (2012) In-situ in laboratorijske preiskave historičnih malt. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (4Mb)

    Povzetek

    V okviru diplomske naloge sem se ukvarjala s pravilnim in celovitim pristopom k objektom kulturne dediščine v primeru obnovitvenih in/ali restavratorskih posegov. Pri tem smo se osredotočili na historične malte in omete. Kot primer historičnega objekta sem si izbrala cerkev sv. Treh kraljev. Najprej smo objekt preučili na terenu z in-situ neporušnimi metodami (vizualni pregled, analiza poškodb z optičnim mikroskopom), ki so pri zaščitenih in zgodovinsko ter kulturno vrednotenih objektih velikokrat edini možen način proučevanja gradbenih materialov. V naslednjem koraku smo na mestih večjih poškodb ometov ter iz okolice objekta odvzeli vzorce materialov, za katere smo predvidevali, da predstavljajo primarne gradbene materiale na objektu. Le-te se kasneje preoblikuje v primerne vzorce - zbruske ali praškovne vzorce. Na zbruskih smo z uporabo instrumentalnih tehnik in analitičnih orodij, kot je optična mikroskopija natančno v laboratoriju določili mineralno sestavo in mikrostrukturo posameznih komponent malte. Poleg tega smo tudi opredelili posamezne komponente in odkrili stranske faze, ki lahko vplivajo na propadanje ometa. Na podlagi ugotovljene mineralne sestave komponent preiskanih malt in njihove mikrostrukture bi lahko v nadaljevanju določili tehnologijo izdelave nadomestnih materialov za sanacijska in restavratorska dela ometov ali malt. Poleg cerkve sv. Treh kraljev pa sem obravnavala tudi Kolizej v Ljubljani. Pri tem objektu je bil namen analiz vzorcev drugačen, saj je bil objekt že porušen. Analize so bile opravljene z namenom celovitih preiskav kot so karakterizacija malte, opeke ter ometa, določanje njihovih mehanskih in fizikalnih lastnosti ter lastnosti stičnega območja med malto in opeko. S takimi preiskavami dobimo jasen vpogled v način gradnje tedanjega časa, vrsto materialov, ki so se takrat uporabljali ter postopek propadanja le-tega kar lahko uporabimo pri sanaciji podobnih objektov.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: historične malte, karakterizacija, kulturna dediščina, 3D optična mikroskopija, neporušna metoda, kristalizacija soli, biodegradacija
    Število strani: 87
    Obseg in dodatki: 87 str., 5 pregl., 60 sl., 3 diag., 5 en.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    izr. prof. dr. Violeta Bokan-Bosiljkov169Mentor
    asist. Petra Štukovnik555Somentor
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=5842529)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Katedra za preskušanje materialov in konstrukcij (KPMK)
    ID vnosa: 3807
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/3807

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...