Potresno tveganje izbranih konstrukcijskih sistemov z upoštevanjem nezanesljivosti

Daniel Celarec (2012) Potresno tveganje izbranih konstrukcijskih sistemov z upoštevanjem nezanesljivosti. Doktorska disertacija.

[img]
Predogled
PDF
Available under License Creative Commons Attribution.

Prenos (6Mb)

    Povzetek

    V doktorski disertaciji smo razvili poenostavljeno verjetnostno metodo za oceno potresnega tveganja stavb z upoštevanjem vplivov fizikalnih in modelnih negotovosti ter staranja materiala. Predlagana metoda temelji na splošni analitični metodi za oceno potresnega tveganja, pri čemer se parametri potresnega odziva izračunajo z metodo N2, ki jo uporabimo na stohastičnem modelu. Pri primerih uporabe predlagane metode smo se omejili na armiranobetonske (AB) okvire in okvire s polnili, pri čemer smo raziskovali nezanesljivost določitve potresnega odziva konstrukcije. Prvi sklop ugotovitev se nanaša na rezultate občutljivostne analize. Rezultati kažejo, da imajo negotovosti modela za določitev rotacijske kapacitete stebrov in gred največji vpliv na potresni odziv AB okvirov, medtem ko imajo v primeru okvirov s polnili največji vpliv na potresni odziv mehanske lastnosti opečnih polnil. Drugi sklop ugotovitev se nanaša na rezultate študije vpliva fizikalnih in modelnih negotovosti na parametre potresnega odziva treh AB okvirov. Rezultati te študije kažejo, da fizikalne in modelne negotovosti ne vplivajo le na oceno razpršenosti temveč tudi na oceno mediane parametrov potresnega odziva. Skoraj v vseh primerih se je zaradi upoštevanja fizikalnih in modelnih negotovosti izkazalo, da je ocena mediane pomikov in pospeškov v mejnem stanju blizu porušitve nezanemarljivo manjša v primerjavi s tistimi vrednostmi, ki smo jih določili z običajno deterministično analizo. Dodatno negotovost predstavlja vpliv korozije. Na primeru izbranega AB okvira ter ob upoštevanju poenostavljenega modela korozije smo ugotovili, da korozija povzroči lokalno strižno porušitev izpostavljenih elementov, kar lahko znatno poveča potresno tveganje. Poseben primer negotovosti predstavljajo pomanjkljivosti poenostavljenih nelinearnih modelov. Te vplive smo preučevali na primeru okvira s polnili. Z uporabo predlaganega iterativnega postopka nelinearne statične analize smo pokazali, da potresno tveganje preveč podcenimo, če v nelinearni analizi ne simuliramo strižne porušitve stebrov in vpliva polnila na povečanje prečne sile v stebru.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Doktorska disertacija)
    Ključne besede: potresno tveganje, metoda N2, nelinearna statična analiza, parametri potresnega odziva, fizikalne negotovosti, modelne negotovosti, staranje materiala, korozija, kapaciteta konstrukcije, verjetnost prekoračitve mejnega stanja, armiranobetonske okvirne konstrukcije, armiranobetonske okvirne konstrukcije z opečnimi polnili
    Število strani: 158
    Obseg in dodatki: 158 str., 48 sl., 26 pregl., 4 pril.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    izr. prof. dr. Matjaž Dolšek216Mentor
    Datum in ura zagovora: 17 april 2012
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=5802081)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Katedra za operativno gradbeništvo (KOG)
    ID vnosa: 3748
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/3748

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...