Analiza tveganja obratovanja globoko temeljenih konstrukcij v Luki Koper

Irena Andrejašič Troha (2012) Analiza tveganja obratovanja globoko temeljenih konstrukcij v Luki Koper. Magistrsko delo.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (2144Kb)

    Povzetek

    Poudarek magistrskega dela je na analizi tveganja globoko temeljenih konstrukcij. Globokega temeljenja konstrukcij se poslužujemo na območju nizke oziroma zelo slabe nosilnosti tal. Analiza tveganja je sistematični pristop prepoznavanja in ocenjevanja tveganja. V okviru projektiranja z varnostnim faktorjem zagotavljamo predpisano, oziroma zahtevano zanesljivost konstrukcije. V splošni praksi sta se do danes uveljavili dve metodi za varno projektiranje konstrukcij. Prva je deterministična metoda, ki je bila razvita v začetku prejšnjega stoletja, in je trenutno vpeljana v standarde Eurocode. Druga metoda pa je verjetnostna in temelji na dejstvu, da so zunanji vplivi in materialne lastnosti posameznih konstrukcijskih elementov slučajne. Z uporabo verjetnostnega pristopa zagotavljanja varnosti je mogoče ovrednotiti zanesljivost konstrukcije ali posameznega konstrukcijskega elementa. V nalogi sem analizirala nosilnost pilotov za objekt Zapolnitev zaledne površine vezov 7.A in 7.B na pomolu I. v Luki Koper. S programom Mathematica sem ocenila verjetnost prekoračitve nosilnosti pilota, kjer sem upoštevala tri primere porazdelitve: - normalno porazdelitev, - Gumbelovo porazdelitev, - kombinacija normalne in Gumbelove porazdelitve. Pri normalni porazdelitvi sem uporabila tudi analitično računanje verjetnosti porušitve. Za večino preverjenih primerov se je izkazalo, da je verjetnost odpovedi konstrukcije relativno majhna. Za vse tri tipe porazdelitev sem predpostavila še različne scenarije dogodkov. Tako sem z drevesom dogodkov dobila zanimiv in koristen podatek oziroma skupno oceno tveganja za posamezne primere.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Magistrsko delo)
    Ključne besede: tveganje, zanesljivost, pilot, globoko temeljenje, indeks zanesljivosti, normalna porazdelitev, Gumbelova porazdelitev, metoda Monte Carlo, drevo dogodkov
    Število strani: 88
    Obseg in dodatki: 88 str., 5 pregl., 54 sl., 3 graf., 10 en.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    prof. dr. Goran Turk136Mentor
    izr. prof. dr. Jakob LikarSomentor
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=5820001)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Katedra za mehaniko (KM)
    ID vnosa: 3747
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/3747

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...