Uporaba presiometrskih meritev za napoved nosilnosti vertikalno obremenjenih pilotov

Alenka Robas (2007) Uporaba presiometrskih meritev za napoved nosilnosti vertikalno obremenjenih pilotov. Magistrsko delo.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (2803Kb)

    Povzetek

    Presiometrska preiskava je terenska preiskava, ki je močno razširjena v Franciji, v zadnjem desetletju pa se je uveljavila v večini dežel in tudi pri nas. Uporablja se predvsem za določitev karakteristik zemljin, ki so potrebne pri različnih načinih temeljenja. Naloga obravnava presiometrske meritve na podlagi katerih smo po različnih postopkih določili nosilnost tlačno obremenjenih pilotov. Obravnavali smo le globoko temeljene objekte in ker bo z letom 2008 v Sloveniji uporaba Evrokoda 7 »obvezna«, smo želeli preveriti, kako na račun nosilnosti globoko temeljenih objektov vplivajo novi predpisi. V ta namen je v drugem poglavju na kratko predstavljena vsebina Evrokoda 7 - 1 in 7 - 2. V nadaljevanju je podana predstavitev Ménardovega presiometera, z opisom celotnega poteka presiometrske preiskave, od umerjanja presiometra, priprave vrtine, izvedbe preiskave, do vrednotenja rezultatov (ISO/DIS 22476-4). Na osnovi obsežnega arhiva izvedenih presiometrskih preiskav smo predstavili rezultate s sedmih lokacij po vsej Sloveniji, kjer je bila predvidena izgradnja 15 objektov. Na teh lokacijah smo izračunali nosilnosti po različnih projektnih pristopih Evrokoda 7 - 1 (PP1 in PP2) in po različnih postopkih (osnovna metoda 1a ter metodi 1b in 1c), kjer pomembno vlogo igra določitev karakterističnih vrednosti ter po dosedanji praksi. Glavni cilj naloge je bil preveriti razliko med nosilnostjo vertikalno obremenjenih pilotov po sedanji praksi in po Evrokodu 7, določiti modelni faktor za alternativno metodo računa nosilnosti pilotov, podan v Nacionalnem dodatku k Evrokodu 7 in določiti globalni faktor varnosti med mejno nosilnostjo določeno z obremenilnimi testi in dopustno nosilnostjo izračunano po Evrokodu 7 na osnovi presiometrskih testov. Poleg tega smo preučili tudi vpliv števila izvedenih sondiranj na izračun nosilnosti. Ugotovili smo, da je nosilnosti izračunana po Evrokodu 7 glede na dosedanjo prakso v povprečju višja za 25%, kar pomeni cenejše temeljenje. Poleg tega pa je ugotovljen globalni faktor med mejno nosilnostjo, dobljeno iz statičnih obremenilnih preizkusov pilotov, in dopustno nosilnostjo, izračunano po vseh postopkih na osnovi presiometrskih meritev po Evrokodu 7, večji od 2.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Magistrsko delo)
    Ključne besede: presiometer, terenske preiskave, nosilnost pilotov, vertikalno obremenjeni piloti
    Število strani: 204
    Obseg in dodatki: 204 str., 97 pregl., 67 sl., 39 en.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    izr. prof. dr. Janko Logar67Mentor
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=3591521)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za gradbeništvo > Katedra za mehaniko tal z laboratorijem (KMTal)
    ID vnosa: 2081
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/2081

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...