Modeliranje lokacij arheoloških najdišč z metodami GIS-a na območju Slovenjskih Goric

Igor Prosenik (2011) Modeliranje lokacij arheoloških najdišč z metodami GIS-a na območju Slovenjskih Goric. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (7Mb)

    Povzetek

    Geoinformacijska znanost je postala osnova za uspešno upravljanje s prostorom. Analize z geografskimi informacijskimi sistemi (GIS) so v prostorski arheologiji v pomoč pri sestavljanju mozaika zgodovine. S prostorskimi analizami lahko pri uporabi digitalnega modela višin (DMV) ustvarimo geomorfometrične in druge spremenljivke, s katerimi zgradimo arheološki napovedovalni model. DMV je digitalni zapis oblikovanosti zemeljskega površja in je v diplomskem delu služil kot osnovni sloj za izvedbo geomorfometričnih analiz. Z analizami DMV-ja smo za preučevana antična gomilna grobišča na območju Slovenskih goric dobili zbirko 15-ih spremenljivk (naklon reliefa, ukrivljenost reliefa, osončenost, ekspozicija, območje vidnosti, itd.), ki so bile statistično preučevane. Z rezultati testov značilnosti (Wilcoxonov, Mann-Whitneyevega U-test) so bile izbrane značilne spremenljivke ter določene njihove uteži. Izdelanih je bilo 5 napovedovalnih modelov, od enostavnejših do bolj zapletenega kombiniranega. Poleg tega je bil na podlagi stroškovnih analiz izdelan tudi model poti med naselji. Analize prostorskih podatkov in izgradnjo napovedovalnih modelov smo izvedli z algoritmi, ki so dostopni v osnovnih različicah treh programov za prostorske analize (ArcGIS, Saga in LandSerf). Z nalogo smo dokazali, da so geomorfološke spremenljivke pomembne za napovedovanje lokacij gomilnih grobišč.

    Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
    Ključne besede: digitalni model višin, DMV, geografski informacijski sistem, GIS, prostorske analize, testi značilnosti, napovedovalni model, model poti
    Število strani: 79
    Obseg in dodatki: 79 str., 9 pregl., 51 sl., 12. graf., 1 pril.
    Jezik vsebine: slovenščina
    Mentor / Somentorji:
    Ime in priimekIDFunkcija
    doc. dr. Tomaž Podobnikar587Mentor
    Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=5639521)
    Ustanova: Univerza v Ljubljani
    Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
    Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za geodezijo > Katedra za kartografijo, fotogrametrijo in daljinsko zaznavanja (KKFDZ)
    ID vnosa: 1882
    URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/1882

    Akcije (potrebna je prijava)

    Pregled vnosa

    Prenosi dokumenta

    Še več statistike za to delo...