VPLIV EKOLOŠKO SPREJEMLJIVEGA PRETOKA NA POSLOVANJE MALIH HIDROELEKTRARN

Urška Jakin (2010) VPLIV EKOLOŠKO SPREJEMLJIVEGA PRETOKA NA POSLOVANJE MALIH HIDROELEKTRARN. Diplomska naloga.

[img]
Predogled
PDF
Prenos (2703Kb)
    [img] Arhiv (ZIP)
    Prenos (3911Kb)

      Povzetek

      Diplomsko delo združuje ekološke, tehnične in ekonomske zahteve evropske in nacionalne zakonodaje s področja projektiranja malih hidroelektrarn. V prvem delu diplomske naloge so prikazane teoretične osnove s področja proizvajanja hidroenergije iz mHE (malih hidroelektrarn). V teh so pojasnjena določila glede okoljskih ciljev, ciljev rabe obnovljivih virov energije, opisani so postopki pridobivanja dokumentacije za postavitev mHE v prostor ter pogoji gradnje in obratovanja mHE. Poseben poudarek je v tem delu namenjen določilom za izračun vrednosti Qes (ekološko sprejemljivega pretoka). V drugem delu diplomske naloge so obravnavane mHE s tehničnega vidika. Opredeljeni so hidrotehnični objekti in njihova vloga pri obratovanju mHE. Opisani so pogoji izbire strojne in električne opreme za mHE ter rešitve glede zagotavljanja Qes. V tretjem, ekonomskem delu diplomske naloge so podane ekonomske in finančne zahteve načrtovanja mHE. Opredeljeni so stroški posebne rabe vode, podana je ocena investicijske vrednosti takšnega projekta ter višine zagotovljenih odkupnih cen električne energije (za leto 2009). Zadnji, praktični del diplomske naloge predstavlja dve mHE severne Primorske: mHE Plužna, ki obratuje od leta 1931 na vodotoku Gljun in mHE Kneža, ki je še v fazi pridobivanja dokumentacije za izgradnjo, na vodotoku Kneža. Opisane so značilnosti obeh vodotokov, opredeljene so tehnične karakteristike mHE, podani so rezultati ekonomsko-finančne analize in primerjava teh glede na različne vrednosti Qes. Vrednosti Qes so na eni strani poračunane na podlagi določil iz Uredbe o kriterijih za določitev ter načinu spremljanja in poročanja ekološko sprejemljivega pretoka, na drugi strani pa so te vrednosti izvzete iz študije, naročene s strani investitorja. Ekonomsko-finančna analiza je bila v obeh primerih mHE izvedena s pomočjo programa Smart Mini-Idro, napisanega v Microsoft Excel-u.

      Vrsta dela: Visokošolsko delo (Diplomska naloga)
      Dodatne informacije: Delu je priložena datoteka s prilogami.
      Ključne besede: mala hidroelektrarna, ekološko sprejemljivi pretok, obnovljivi viri energije, programska oprema Smart Mini-Idro, hidroenergija, mHE Plužna, mHE Kneža
      Število strani: 90
      Obseg in dodatki: 90 str., 11 pregl., 10 sl.
      Jezik vsebine: slovenščina
      Mentor / Somentorji:
      Ime in priimekIDFunkcija
      prof. dr. Franc Steinman122Mentor
      viš. pred. mag. Sašo Šantl275Somentor
      Povezava na COBISS: http://www.cobiss.si/scripts/cobiss?command=search&base=50057&select=(ID=5164129)
      Ustanova: Univerza v Ljubljani
      Fakulteta: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo
      Katedre: Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo > Oddelek za okoljsko gradbeništvo > Inštitut za zdravstveno hidrotehniko (IZH)
      ID vnosa: 1729
      URI: http://drugg.fgg.uni-lj.si/id/eprint/1729

      Akcije (potrebna je prijava)

      Pregled vnosa

      Prenosi dokumenta

      Še več statistike za to delo...